Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 13:37

Ako prebiehala vražda Kuciaka: Obvinení striedali autá, po medializácii prípadu si vypýtali ďalšie peniaze

  • Zverejnené uznesenie presne popisuje priebeh vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
  • Vyplýva z neho, že obvinení sa ku Kuciakovmu domu pred vraždou opakovane vracali.
  • Alena Zsuzsuová mala byť po zistení, že zabili aj Martinu Kušnírovú nahnevaná.
  • Obvinení si po medializácii prípadu vypýtali ďalšie peniaze. 

Obvinení z vraždy Kuciaka tento čin dlhodobo plánovali. Miesto okolo domu zavraždeného novinára viackrát navštívili, pričom vystriedali minimálne tri autá. Vyplýva to z uznesenia Špecializovaného trestného súdu, ktorým vzal sudca do väzby štyroch obvinených. To v plnom rozsahu zverejnil na svojom webe denník Pravda.

V uznesení sa spomínajú vozidlá Škoda Superb combi, Peugeot 206 a Citroen Berlingo, ktorý bol použitý aj priamo v deň vraždy. Nie je však jasné, či ide o tri vozidlá alebo o viacero rovnakých modelov, nakoľko sú evidenčné čísla z uznesenia zatajené.

Presný popis vraždy

To presne popisuje aj to, ako vražda prebehla. Vrah sa zdržiaval v okolí Kuciakovho domu takmer dve hodiny, pred pol deviatou večer „bez použitia násilia vošiel do rodinného domu cez vchodové dvere a v doposiaľ neustálenom poradí s bližšie nezistenou krátkou strelnou zbraňou vybavenou tlmičom hluku výstrelu kal. 9 mm Luger v kuchyni rodinného domu strelil jednu ranu do oblasti hlavy poškodenej,“ píše sa v uznesení.

Dokument potvrdzuje aj to, že Martinu Kušnírovú zastrelil jednu ranou do hlavy a Jána Kuciaka dvoma strelami do hrude. Po vykonaní "odišiel pešo smerom k miestnemu ihrisku, odkiaľ dal znamenie z pracovného mobilného telefónu obvinenému (meno bolo v uznesení utajené, pozn. red.) na znamenie, aby tento prišiel s vozidlom pre neho do obce."

Objednávateľka bola nahnevaná

To okrem iného konštatuje aj to, že obvinená z objednania vraždy Alena Zsuzsuová bola po zistení, že obeťou nebol len Ján Kuciak, ale aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, nahnevaná.

Z uznesenia vyplýva, že obvinení začali vraždu plánovať niekedy na prelome rokov 2017 a 2018 ako aj to, že odmenu 50-tisíc eur si obvinení rozdelili. Peniaze im mala 22. februára odovzdať Zsuzsová v 500-eurových bakovkách. Po 20-tisíc mali dostať vykonávateľ – Tomáš Szabó a jeho šofér a bratranec Miroslav Marček. Zvyšných 10-tisíc malo zostať Zoltánovi Andruskóovi za sprostredkovanie.

Vypýtali si ďalšie peniaze

Po medializácii prípadu si mali dvaja obvinení (pravdepodobne Szabó a Marček) vypýtať „ďalšiu doposiaľ nezistenú finančnú čiastku“. Tú mali požadovať od „objednávateľa, ktorého oni nepoznali“ prostredníctvom tretieho obvineného (pravdepodobne Andruskóa). Tomu mala túto čiastku odovzdať Zsuzsuová „zabalenú v bielej servítke.“

Uznesenie zároveň hovorí o Zsuzsovej ako o možnej sprostredkovateľke, nakoľko sa nepodarilo zistiť, že by o nej zavraždený Kuciak pripravoval článok. Javí sa, že „na nájdenie osôb schopných túto vraždu vykonať bola najatá alebo splnomocnená inou osobou, ktorá jej zároveň poskytla peňažné prostriedky vyplatené vrahom ako odmena za spáchanie skutku.“

​Medzi obvinenými sú bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáš Szabó, ďalej jeho príbuzný a niekdajší profesionálny vojak Miroslav Marček a tiež podnikateľ Zoltán Andruskó.

Trojicu mužov elitná policajná jednotka zadržala vo štvrtok 27. septembra. O deň neskôr k nim pribudla podnikateľka Alena Zsuzsová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.