Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 00:00

Štátne podniky prinesú 430 miliónov eur

Na dividendách vyzbiera štát stovky miliónov, najviac odvedie SPP.

Štátne podniky prinesú 430 miliónov eur
Zdroj: TASR

427 miliónov za budúci rok. Toľko štát tento rok zarobí na podnikoch, ktoré či už čiastočne alebo úplne vlastní. Príkladom je Slovenský plynárenský priemysel, bratislavské či košické letiská alebo stávková spoločnosť Tipos. Táto suma je síce o viac ako tretinu nižšia ako vlani, konečné číslo však môže, podobne ako po minulé roky, ešte narásť. Najväčším prispievateľom sa už tradične stal SPP. Štátu na dividendách a superdividendách celkovo odvedie 300 miliónov.


Energetika vedie
Rovnakou sumou by mal prispieť aj v nasledujúcich dvoch rokoch. V minulom roku bolo toto číslo vyššie približne o sto miliónov najmä vďaka superdividendám. Kým dividendy sa počítajú z celkového zisku spoločnosti, superdividendy sú výsledkom jednorazových neplánovaných operácií, ako je napríklad predaj nehnuteľností. V roku 2017 takto štát dostal od plynárov 222 miliónov, ktoré výrazne polepšili rozpočtu. Eurostat však štátu tieto príjmy neuznal, a tak sa na oficiálnych číslach o našom deficite neprejavili.


Celá prvá päťka podnikov, ktoré vyplácajú štátu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.