Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2018, 16:30

Kočnerovi znalci zmenky neskúmali. Kontroverzný podnikateľ ich odovzdal súdu

Kontroverzný podnikateľ chcel, aby pravosť zmeniek potvrdili odborníci v zahraničí.

Marian Kočner odovzdal originály zmeniek, ktoré od neho požadoval bratislavský okresný súd. Tie Kočner odmietol odovzdať, kým ich nepreveria znalci v zahraničí. Odovzdanie zmeniek televízii Joj potvrdili Kočnerovi advokáti. 

"Keďže znaleckým skúmaním by došlo k fyzickému zásahu do týchto cenín a prokuratúra nám skúmanie nepovolila, náš klient zmenky odovzdal do trezoru okresného súdu," cituje spravodajský portál televízie Joj Kočnerovho advokáta Michala Mandzáka. Odvolával sa pri tom na skutočnosť, že skúmanie zahraničnými znalcami Kočnerovi zakázal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. 

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.