Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2018, 13:22

Ministerstvo spravodlivosti chce častejšie využívať trest domáceho väzenia

Častejšie využívanie trestu domáceho väzenia by mohlo podľa rezortu zefektívniť systém.

Ministerstvo spravodlivosti chce častejšie využívať trest domáceho väzenia
Zdroj: Peter Mayer

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce vo väčšej miere využívať trest domáceho väzenia. Podľa rezortného ministra Gábora Gála (Most-Híd) sú slovenské väznice preplnené a jeden väzeň stojí štát približne 15 000 eur ročne.

Častejšie využívanie trestu domáceho väzenia (asi 500 eur ročne na osobu) by mohlo vďaka návrhu rezortu spravodlivosti zefektívniť systém. TASR o tom informovala hovorkyňa MS Zuzana Drobová.

Minister Gál zriadil pracovnú skupinu Elektronického systému monitorovania osôb (ESMO), aby zvýšil počet využívaných elektronických náramkov.

Skupina podľa rezortu postupne nachádza riešenia v prípadoch, keď podmienka je príliš benevolentná a nepodmienečný trest je príliš prísny.

"Chceme umožniť sudcom uložiť trest domáceho väzenia v prípade, že trest odňatia slobody by s ohľadom na osobu páchateľa a okolnosti spáchania trestného činu bol príliš represívny, navyše aj s ohľadom na výšku trestných sadzieb v trestnom zákone a často aj s nežiaducim dosahom na rodiny páchateľov,” uviedol Gál.

Ide o prípady trestných činov, kde trestný zákon určuje trestnú sadzbu s dolnou hranicou neprevyšujúcou štyri roky a hornou hranicou neprevyšujúcou desať rokov, informovala Drobová s tým, že by sa vyplnila medzera, v ktorej sa sudca mnohokrát potrebuje pohybovať v záujme uloženia adekvátnej sankcie.

Sudcovia by tak mohli siahnuť po elektronických náramkoch, napríklad aj pri prípadoch sprenevery, krádeže či nevyplatení mzdy. Rezort spravodlivosti sa chce spojiť s Generálnou prokuratúrou SR a pomáhať sudcom udeľovať viac alternatívnych trestov.

"Slovensko má na počet obyvateľov v porovnaní s inými krajinami vysoký pomer odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody. V aplikačnej praxi je často problém uložiť primeraný trest – ak sudca považuje odňatie slobody za neadekvátne, musí využiť 'podmienku'," vysvetlil Gál.

Trest domáceho väzenia by podľa neho preto ako prísnejší od podmienky "vyplnil práve ten medzipriestor a dal sudcovi priestor využiť aj túto možnosť." Naopak, trestanie v prípadoch, keď súd neukladá trest odňatia slobody, by sa týmto sprísnilo, dodal šéf rezortu.

Podľa Drobovej pracuje ESMO skupina na MS SR na novele a hľadaní riešení aj naďalej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.