Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2018, 10:53

Meteorológovia varujú pred závážnou smogovou situáciou v Hnúšti

Príčinou smogovej situácie je požiar skládky.

Meteorológovia varujú pred závážnou smogovou situáciou v Hnúšti
Zdroj: TASR/Milan Podmaník

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred závážnou smogovou situáciou pre častice PM10 pre Hnúšťu v okrese Rimavská Sobota. Informuje o tom na svojej webovej stránke.

“Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z horiacej skládky odpadu," informujú meteorológovia, podľa ktorých možno vysoké koncentrácie PM10 očakávať v miestach zasiahnutých dymom z horiacej skládky.

Výstraha platí od nedeľného rána 04.00 h do odvolania. Hodnota prvého prekročenia prahu dosiahla v uvedenej lokalite 166 µg/m3, pričom v predchádzajúcich dňoch dosiahla priemernú dennú hodnotu 117 (5.10.) a 108 (6.10.) µg/m3 a maximálne denné hodnoty 366 resp. 357 µg/m3.

SHMÚ varuje pred smogovou situáciou, ak je na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku prekročená priemerná denná hodnota PM10 nad 50 µg/m3

"K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,” uvádza SHMÚ, ktorý v tejto súvislosti radí obmedziť čas pobytu a fyzické aktivity vonku a skrátiť vetranie obytných miestností.

Skládka pri meste Hnúšťa začala horieť v piatok (5.10.) nad ránom. Hasiči s požiarom bojovali aj počas soboty (6.10.). Situáciu podľa nich komplikoval silný vietor, požiar zasiahol plochu približne 35 až 40 árov.

Na plochu zasiahnutú požiarom počas soboty navážali autá zeminu z neďalekej skládky. Na mieste zasahovalo 22 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 11 kusmi techniky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.