Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2018, 00:00

Stovky škôl v obciach zmena financovania zlikviduje

Ministerstvo školstva chce zmeniť financovanie škôl. Ohroziť by to mohlo takzvané malotriedky, v ktorých sa učia len prvé štyri ročníky.

Stovky škôl v obciach zmena financovania zlikviduje
Zdroj: Pavol Funtál

Dedina Bacúch v okrese Brezno má necelú tisícku obyvateľov. Málo narodených detí bol pred rokmi dôvod, prečo sa z plnoorganizovanej základnej školy stala malotriedka. Aktuálne do nej chodí len 17 žiakov. Štvrtáci majú triedu samostatne, tretiaci sú spojení s druhákmi a prvý ročník neotvorili. Bol by v ňom totiž len jeden žiak. Keby nebolo samosprávy a jej prispievania do rozpočtu, škola by zrejme neprežila.

Najviac sa to týka menších škôl na dedinách. Financovanie podľa počtu žiakov pre nich nie je dostatočné už ani teraz. Školy, ako je tá v Bacúchu, by však mohli zaniknúť, ak ministerstvo bude peniaze rozdeľovať na základe počtu tried a nie žiakov, ako to má v pláne.


Zmena financovania

Ministerka školstva Martina Lubyová totiž takéto úvahy o zmene financovania naznačila v poslednej relácii O päť minút 12. „Je idea, aby sa to neviazalo iba n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.