Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2018, 17:20

V očkovaní proti chrípke patríme medzi najhoršie krajiny v OECD

Miera zaočkovanosti Slovákov sa dlhodobo drží pod úrovňou piatich percent. Naopak, počet chorých každú sezónu rapídne stúpa.

V očkovaní proti chrípke patríme medzi najhoršie krajiny v OECD
Zdroj: Pixabay

Zaočkovanosť Slovákov proti chrípke už niekoľko rokov za sebou klesá. Kým v roku 2009 sa pohybovala na úrovni takmer 13 percent, v uplynulej chrípkovej sezóne padla na úroveň 4,4 percenta, čo nás umiestňuje na chvost Európy. Potvrdzujú to aj štatistiky OECD, podľa ktorých sme v miere zaočkovanosti dospelej populácie na šiestom mieste od konca spomedzi 34 krajín.

Podľa údajov zdravotných poisťovní sa v roku 2017 chrípkou nakazilo na Slovensku viac ako 156-tisíc ľudí a toto číslo každým rokom rastie. Najvyššie počty nakazených sa objavujú vo februári, kritická sezóna však oficiálne trvá od októbra do konca apríla.

Chrípke je totiž ťažké sa vyhnúť - prevencia je účinná len do istej miery. Ako zhodnotil prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara, riziko nakazenia po zaočkovaní je všeobecne nižšie, v prípade chrípky je to však veľmi individuálne. „Ak však choroba vypukne aj napriek tomu, príznaky by mali byť miernejšie,“ vysvetlil Makara.

Príčinou je podľa Úradu verejného zdravotníctva premenlivosť vírusu chrípky a existencia viacerých typov chrípkových vírusov. „Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa možno nakaziť viackrát za sezónu, nakoľko medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov. Z toho dôvodu sa nová chrípková vakcína pripravuje na každú sezónu,“ uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Očkovanie proti chrípke nás navyše nič nestojí. Zdravotné poisťovne HN potvrdili, že vakcíny svojim poistencom preplácajú. Ročne ide o sumu viac ako 1,3 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.