Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 15:39 Aktualizované dňa 01.10.2018 o 16:20

Érsek chce vysokorýchlostnú trať z Bratislavy do okolitých metropol. S kolegami podpísal memorandum

Nová vysokorýchlostná železnica je jednou z priorít Slovenska, ktoré v súčasnosti predsedá Vyšehradskej skupine. Podľa odborníka by sa mali krajiny sústrediť na modernizáciu existujúcich tratí.

Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko sa dohodli na spolupráci pri výstavbe vysokorýchlostnej železnice, ktorá by spojila metropoly zmieňovaných krajín. Deklaráciu dnes po stretnutí na Štrbskom Plese podpísali ministri dopravy krajín V4, pre ČTK to povedalo slovenské ministerstvo dopravy.

Výstavba vysokorýchlostného spojenia je jednou z dopravných priorít Slovenska ako predsedajúcej krajiny vo Vyšehradskej skupine. V programe nášho predsedníctva sa tiež spomína aj moderné železničné spojenie s Rakúskom.

Deklaráciu však podpísali len ministri krajín V4 a hovorí sa v nej o novej vysokorýchlostnej trati medzi Prahou, Bratislavou, Varšavou a Budapešťou. „Všetci považujeme za prioritu urobiť z cestovania vlakom rýchlejší, pohodlnejší a hlavne preferovanejší spôsob prepravy. Vybudovanie vysokorýchlostnej trate by preto malo byť našim spoločným cieľom," uviedol hostiteľ stretnutia, minister dopravy Árpád Érsek.

Vysokorýchlostnú železnicu a jej alternatívy musí najprv vyhodnotiť štúdia realizovateľnosti. 

Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký si však nemyslí, že vysokorýchlostná trať je otázkou najbližšej dekády. „V slovenských podmienkach sme za dvadsať rokov nedokázali zmodernizovať existujúce trate na rýchlosť 160 km/h. U našich susedov je pritom bežná aj dvestovka,“ pripomína odborník.

Podľa Cenkého dnes musí byť prioritou modernizácia existujúcich medzinárodných železničných koridorov, až potom by sa mali ministri zaoberať výstavbou nových.

Detaily - ako napríklad trasovanie či parametre novej trate - zatiaľ nie sú známe. Budú predmetom spomínanej štúdie realizovateľnosti. 

Súťaž na jej vypracovanie sa podľa maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa začne už tento týždeň, informuje agentúra MTI. Dokončená by mala byť zhruba do šiestich mesiacov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.