Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 00:00

Vrahov mohla prezradiť nevinná chyba. Ako vie moderná technika pomôcť vyšetrovateľom

Podozriví z vraždy Jána Kuciaka si na vlastnej koži vyskúšali, ako fungujú pri vyšetrovaní technológie budúcnosti.

Minulý týždeň vo štvrtok elitní policajti v Kolárove zadržali podozrivých z brutálnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Mužom zákona dopomohli pri dolapení potenciálnych páchateľov moderné technológie. „Žiadny zločin nie je nikdy perfektný a aj profesionálni páchatelia sa dopúšťajú chýb,“ pripustil po zásahu elitných kukláčov advokát rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic. A tie moderné technológie vedia vypátrať.

IP adresy a družice
V dnešnej elektronickej dobe môže mať elektronická stopa, ktorú ľudia zanechávajú, rôzne aspekty. „Už len to, že niekde prejdete so svojím mobilom vo vrecku, váš pohyb bude presne evidovaný. Ide o metadáta, ktoré sa dajú z telefónu stiahnuť,“ hovorí bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Práve digitálna internetová stopa mala zradiť podozrivých. Tí si mali na aplikácii Street view spoločnosti Google prezerať Kuciakov dom a priľahlé uličky vo Veľkej Mači pred uskutočnením vraždy. Práve tento nevinný krok mohol policajtom výrazne nahrať do karát.

Tomáš Zaťko zo spoločnosti Citadelo, zaoberajúcej sa elektronickou bezpečnosťou, upozorňuje, že nevinné otvorenie internetového prehliadača a zapnutie stránky s mapami má svoje následky.

„Na strane servera, ktorý mi tie mapy ukazoval a vyhľadával v nich, sa tieto aktivity zaznamenávajú. V log súboroch zostane zapísaný presný čas, moja IP adresa a niektoré informácie o mojej aktivite. Hľadaná ulica, či konkrétne body, ktoré som si priblížil,“ vysvetľuje celý proces Zaťko.

​Ďalšiu kľúčovú úlohu mali zohrať snímky urobené americkou družicou, ktorá mala v tom čase prelietať nad lokalitou. Americká ambasáda správu o poskytnutí snímok slovenskej polícii dementovala, no ich existenciu nevyvrátila.

Práve na obežnej dráhe Zeme sa v súčasnosti nachádza približne 1 700 aktívnych družíc. Môžu spadať do rôznych kategórií a disponovať tak rôznymi technológiami a mapovať rôzny rozsah daného teritória.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.