Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2018, 15:26 Aktualizované dňa 30.09.2018 o 20:15

Obvinení z vraždy Kuciaka idú do väzby, Alena Zs. má stáť za objednávkou vraždy

  • Špecializovaný súd rozhodol, že obvinení v kauze vraždy Jána Kuciaka Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. idú do väzby.
  • Rozhodol o tom v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu.
  • NAKA obvinila Alenu Sz. z objednávky vraždy.

Súd dnes poslal do väzby všetky štyri obvinené osoby v kauze februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Na návrh prokurátora o tom rozhodol sudca Špecializovaného trestného súdu, ktorý sa v krajine zaoberá najzávažnejšími kriminálnymi prípadmi.

ČTK to oznámila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Dodala, že traja zo štyroch obvinených podali voči rozhodnutiu o väzbe sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať najvyšší súd a ktorá nemá odkladný účinok.

Medzi obvinenými sú podľa médií bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáš Szabó, ďalej jeho príbuzný a niekdajší profesionálny vojak Miroslav Marček a tiež podnikateľ Zoltán Andruško.

Trojicu mužov elitnej policajná jednotka zadržala vo štvrtok. O deň neskôr k nim pribudla podnikateľka Alena Zsuzsová.

​Dôvodom väzby u väčšiny z obvinených je obava z možného úteku, z ovplyvňovania svedkov a z pokračovania trestnej činnosti.

U Andruskóa, ktorý ako jediný sťažnosť proti väzbe nepodal, súd zo spomínaných troch väzobných dôvodov nezistil možnosť ovplyvňovania svedkov obvineným.

Obvinená z objednávky vraždy

List Denník N napísal, že Zsuzsová bola obvinená z objednania vraždy Kuciaka a Kušnírovej, ale že nemusí byť hlavným zadávateľom činu.

Taktiež právny zástupca Kuciakovu rodiny Daniel Lipšic uviedol, že Zsuzsová bola skôr len sprostredkovateľom a že vrah hlavného zadávateľa vraždy možno ani nepoznal.

Podľa televízie Markíza sa Zsuzsová dobre pozná s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý je vo väzbe v inom prípade a o ktorom Kuciak tiež písal.

​Ani jeden zo spomínanej štvorice obvinených predtým nepatril na medzi verejne známe osoby.

Kuciakove články

Kuciak v nedokončenom článku písal okrem iného o aktivitách talianskych podnikateľov na východnom Slovensku, ktoré médiá spájali s mafiou, a o väzbách jedného z nich - Antonina Vadalu - na blízkych spolupracovníkov bývalého premiéra Roberta Fica.

Vadalu slovenské úrady medzitým vydali do Talianska na trestné stíhanie pre podozrenie z drogových deliktov.

Kuciak sa venoval aj podozreniam z daňových podvodov, ktoré sa týkali tiež ľudí označovaných za blízkych Ficovej strane Smer-sociálna demokracia.

Kočner zase vlani Kuciakovi v telefonickom rozhovore povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že zverejní ich prípadné prešľapy.

Vražda novinára Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírová v ich dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy vyvolala na Slovensku najväčšie demonštrácie od pádu komunizmu v roku 1989 a tiež politickú krízu, ktorá vyústila v demisiu premiéra Fica.

Polícia i prokuratúra skôr oznámili, že dôvodom Kuciakovej vraždy bola jeho novinárska práca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.