Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 12:24

Sakovej kontroverzný zákon dostal zelenú. Vláda odklepla zmeny voľby šéfa policajtov

Ministerka vnútra stanovila funkčné obdobie policajného šéfa na štyri roky. Vláda kritizovanú novelu zákona o zmene voľby prezidenta policajného zboru odklepla.

Sakovej kontroverzný zákon dostal zelenú. Vláda odklepla zmeny voľby šéfa policajtov
Zdroj: TASR

Napriek tomu, že koncom augusta bola ostro sledovaná novela zákona o zmene voľby policajného šéfa stiahnutá z rokovania vlády, dnes sa na program rokovania opäť objavila a dostala zelenú. „Návrh zákona jednohlasne schválila vláda, kde sedeli predstavitelia všetkých koaličných strán. Zákon, ktorý ide do prvého čítania v parlamente bol jednohlasne schválený aj na koaličnej rade,“ povedala včera Denisa Saková. 

Sakovej kľúčová zmena
„Funkčné obdobie prezidenta Policajného zboru sa navrhuje na štyri roky, pričom tá istá osoba môže byť vymenovaná do tejto funkcie najviac dvakrát,“ píše sa v Sakovej novele, ktorú dnes schválila vláda.

Po starom sa uvažovalo aj o funkčnom období siedmych rokov bez nároku kandidáta kandidatúru neskôr opakovať. Podľa Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu táto zmena prispeje k zvýšeniu transparentnosti celého procesu. „Je to lepšie v tom, že sa tam daný človek nezabetónuje na dlhšie obdobie,“ podčiarkla Petková. Práve otázka dĺžky obdobia, v ktorom policajný šéf môže zotrvať v lukratívnej funkcii, spôsobilo, že Saková 22. augusta návrh stiahla z rokovania vlády.

Ďalšie zmeny, ďalšia kritika
Novela zákona obsahuje viacero zmien. Medzi ne patrí aj kritizovaný spôsob priamej voľby prezidenta ministrom vnútra. Napriek tomu, že aj po čerstvých zmenách v zákone bude mať posledné slovo práve samotný šéf rezortu, finálneho kandidáta dopomôže vybrať aj odborná komisia a parlamentný branno-bezpečnostný výbor.

Šéf rezortu má okrem iného právo aj nevymenovať horúceho kandidáta, ktorého mu samotný výbor odporučí. Zvolený policajný prezident by mal byť dlhoročným policajtom.

Vlna kritiky
Novela bola v minulosti vystavená ostrej kritike nielen opozície, ale aj mimovládok. „Ak bude zákon schválený, tak bude jedným z prvých, ktoré bude musieť nová vláda po najbližších parlamentných voľbách zmeniť. Toto je pokus o zabetónovanie beztrestnosti súčasnej garnitúry,“ povedal poslanec Národnej rady za Obyčajných ľudí a jeden z hlavných kritikov Sakovej iniciatívy Gábor Grendel.

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play vidí zmeny na poli zákona taktiež skôr negatívne. „Momentálne politické prostredie v kombinácii s tým, ako sa samotný zákon pripravoval a ako prebiehala verejná diskusia, nedáva nádej, že bude slúžiť v prospech občanov,“ povedala pre HN prednedávnom Wienk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.