Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 12:04 Aktualizované dňa 26.09.2018 o 13:42

Zavedenie e-kasy sa posúva. Deadline bude pre všetkých rovnaký

Kažimír upozornil, že už teraz 80 percent pokladníc spĺňa požiadavky potrebné na nový systém a veľký problém s jeho zavádzaním by preto nastať nemal.

Zavedenie e-kasy sa posúva. Deadline bude pre všetkých rovnaký
Zdroj: TASR

Finančná správa chce mať daňovníkov viac pod kontrolou a zavádza preto systém e-kasa, vďaka ktorému bude v reálnom čase napojená na všetky slovenské pokladnice. Pôvodne malo všetko začať fungovať už v apríli budúceho roka, dnes na tlačovom brífingu po zasadnutí vlády však minister financií Peter Kažimír oznámil, že ustúpili podnikateľom, ktorí poukazovali na to, že sa nestihnú na zmeny pripraviť.

Čerpacie stanice a podniky v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb sa totiž do systému mali zapojiť už od apríla 2019. Ešte dnes pritom nie je zákon definitívne schválený a jeho znenie sa preto môže ešte zmeniť. „Prijali sme výhrady zamestnávateľov. Nakoniec sme súhlasili s jednou štartovacou čiarou a to prvého júla 2019," priblížil Kažimír.

Predpokladá sa, že zákon parlament schváli na novembrovej schôdzi, a podnikatelia tak budú mať na prípravu približne sedem mesiacov. Ako uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu Zuzany Oprchalovej, ktorá združuje čerpacie stanice, tento čas vnímajú ako „nie jednoduché zadanie.“

Kažimír ale upozornil, že už teraz 80 percent pokladníc spĺňa požiadavky potrebné na nový systém a veľký problém s jeho zavádzaním by preto nastať nemal.

Systém e-kasa v praxi znamená, že všetky pokladnice budú v reálnom čase napojené na Finančnú správu, ktorá tak bude mať viac informácii o prebehnutých transakciách a zníži sa tak priestor na podvody.

„Ten prínos do štátnej pokladnice vďaka efektívnejšiemu výberu by mal byť na úrovni 120 miliónov eur ročne," vyčíslil Kažimír. Všetky prevádzky tak budú musieť mať pokladnice, ktoré sa dokážu pripojiť na internet a samozrejme budú musieť disponovať internetovým pripojením.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata