Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 15:16 Aktualizované dňa 25.09.2018 o 16:37

Rybaniča odsúdili, dostal podmienku a má sa ospravedlniť Kaliňákovi

Rozsudok nie je právoplatný, Rybanič sa odvolá.

Rybaniča odsúdili, dostal podmienku a má sa ospravedlniť Kaliňákovi
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Asistent poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) Filip Rybanič je vinný zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava V na utorkovom hlavnom pojednávaní.

Rybaničovi vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Má sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemôže päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok nie je právoplatný, Rybanič sa odvolá.

"Rešpektujem rozhodnutie súdu, aj keď s ním nesúhlasím. Odvoláme sa," povedal po rozsudku Rybanič.

"Nepredpokladali sme, že by som išiel sedieť"

"S predmetným rozhodnutím nesúhlasíme, považujeme viaceré otázky za sporné, porušenia sme vymenovali veľmi presne. Preto sme podali odvolanie. Musíme si ale počkať na odôvodnenie rozsudku a z toho budeme potom vedieť podrobnejšie. Dnes to bolo zo strany sudkyne stručné a mnohé otázky podľa mňa ostali otvorené," povedal obhajca Marek Para.

Rybanič zdôraznil, že sa na súde snažili dokázať jeho nevinu, na čo mal podľa neho súd prihliadnuť. Nikde sa podľa jeho slov ale nepíše, čo vlastne vyzradil. Súd skonštatoval, že asistent poslanca SaS v banke urobil screenshoty a posunul ich ďalej.

"Áno, ale komu a kedy som to posunul, súd nikdy neskonštatoval," povedal médiám Rybanič, ktorý chce dostať prejudiciálnu otázku do Luxemburgu. "Nech sa na to pozrú oni. Nech sa vyjadria, ako konať v takejto situácii," uviedol. O výške trestu povedal, že je to spodná hranica, ktorá bola možná. "Nepredpokladali sme, že by som išiel sedieť," poznamenal.

Rajtár je kritický

Poslanec Rajtár celý súdny proces kritizuje. Sudkyňa podľa neho na obžalovaného nazerala rovno ako na vinného. "Od začiatku volala Filipa páchateľom," podotkol Rajtár, ktorý opätovne odmietol, že by svojho asistenta navádzal na trestný čin. V procese odmietol vypovedať.

"Ako poslanec mám právo nevypovedať, tento proces bol od začiatku zinscenovaný," zdôraznil s tým, že proces bol na úrovni súdu v rozvojových krajinách. Rajtár považuje za absurdné, aby exminister Kaliňák vystupoval na verejnosti ako poškodený.

Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.