Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 00:00

Menej lôžok má priniesť viac kvality

Zdravotníctvo, štát, nemocnice a poisťovne vidia spoločný cieľ. Ten zahŕňa aj zníženie počtu lôžok v nemocniciach, čo má priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Menej lôžok má priniesť viac kvality
Zdroj: Peter Mayer

Slovenské nemocnice trápia zbytočne dlhé hospitalizácie a nadpriemerný počet akútnych lôžok. Na stole je už šiesty návrh stratifikácie, ktorý môže tento stav zmeniť. Ide o jeden z kľúčových a potrebných projektov z dielne rezortu. Uviedla to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na konferencii Hospodárskych novín s názvom Slovenské zdravotníctvo 2018.

Podpora od premiéra aj opozície
Podľa údajov ministerstva máme dlhšiu priemernú lehotu hospitalizácie a nižšiu obložnosť lôžok v porovnaní s okolitými európskymi krajinami. Pacient teda pobudne na akútnom lôžku dlhší čas. „Na druhej strane máme na Slovensku dvakrát viac odvrátiteľných úmrtí,“ podotkla Kalavská. Práve tento nelichotivý stav má vyriešiť stratifikácia. Projekt už má podporu premiéra Peter Pellegriniho, ale aj niektorých predstaviteľov opozície. Síce sa v minulosti nie každý staval k podobnej vízii pozitívne, v súčasnosti doň všetky poisťovne vkladajú nádej.

„Keby sa ma niekto pred desiatimi rokmi spýtal, či ideme robiť takýto projekt, odpoviem negatívne. No dnes mám odlišný názor a projektu hovorím ,áno‘,“ priznal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. V minulosti bol podľa neho okolo podo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.