Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 00:00

Dvadsať rokov od konca jednej éry. Čo zložilo Mečiara?

Vladimíra Mečiara pred 20 rokmi položila spolupráca opozičných politikov, ale tiež masívna mobilizácia voličov.

Dvadsať rokov od konca jednej éry. Čo zložilo Mečiara?
Zdroj: TASR

Zahraničie nás označilo za „čiernu dieru Európy“, Európska únia s nami do budúcnosti nepočítala, vrcholilo obdobie mafiánskych vojen, syna prezidenta Michala Kováča siskári zavliekli do Rakúska a následne na to vo svojom aute uhorel Róbert Remiáš. Aj takto vyzerali 90. roky pod taktovkou premiéra Vladimíra Mečiara.

Napriek tomu voliči 25. a 26. septembra pred 20 rokmi rozhodli o Mečiarovom politickom konci na čele vlády, a tak si pár dní po prehratých voľbách mohol zaspievať: „S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás.“

Hlavných faktorov, ktoré prispeli v roku 1998 k Mečiarovmu pádu, je viacero. V tom čase jeho stranu HZDS krúžkovalo len 27 percent voličov. Išlo tak o rapídny prepad oproti minulým rokom.

O Mečiarov koniec sa v prvom rade zaslúžila výrazná účasť voličov, ktorých sa na voľbách zúčastnilo rekordných 84 percent. „Pre účasť na týchto voľbách sa dokonca vracali Slováci zo zahraničia. Hrozilo, že Slovensko bude odsunuté na druhú koľaj. Slovensko sa z pohľadu zahraničia dostávalo do polohy outsidera a ľudia sa rozhodli zmeniť smerovanie krajiny, čo sa im aj podarilo,“ povedal pre HN šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova sa Mečiarovi v tom čase radikálne zužovala aj voličská základňa. K jeho politickému koncu taktiež však prispel aj ďalší faktor. „Jeho konkurenti vytvorili také koaličné zoskupenia, ktoré dokázal zase zužitkovať ich súhrnný elektorát týchto stredopravých strán,“ prezradil Mesežnikov.

Sily proti spoločnému nepriateľovi spojili Kresťanskodemokratické hnutie, Demokrati

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.