Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 14:18

Polície v Európe dostali prístup k Panama Papers, Slovensko si po dáta neprišlo

Nemecká polícia sa rozhodla ponúknuť dáta z Panama Papers ďalším európskym krajinám.

Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR

Federálna kriminálna polícia (BKA) v Nemecku chcela odovzdať databázy uniknutých dokumentov Panama Papers policajným zborom z krajín Európskej únie, Švajčiarska, Islandu a Nórska.  

K odovzdaniu dát prišlo vo štvrtok v nemeckom meste Wiesbaden, kde má BKA sídlo.

Informácie priniesol portál Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku

Záujem o dokumenty podľa portálu prejavila aj slovenská polícia, ktorá však nakoniec na stretnutie nikoho neposlala. Odovzdania sa zúčastnilo 17 európskych krajín.

"V súvislosti s odovzdaním dokumentov Panama Papers (s BKA) komunikujeme, ale bližšie podrobnosti k danej veci nie je možné poskytovať," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Nemecká polícia týmto krokom reagovala na dopyt po informáciach z ďalších krajín, ale tiež na útoky na novinárov. 

Kauza Panama Papers, ktorá odhalila masívne obchodovanie významných svetových politikov a ďalších osobností v daňových rajoch, prepukla na začiatku apríla 2016.

Vychádza z uniknutých dokumentov panamskej právnej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá svojim klientom pomáhala so zakladaním firiem v daňových rajoch, aby sa vyhli plateniu daní.

Dokumenty získal z anonymného zdroja nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Objem dát dosiahol 2,6 terabytov, denník ich preto zdieľal s ICIJ. Celkovo sa na odhaľovaní dokumentov podieľalo 107 mediálnych organizácií zo 76 krajín sveta.

Kauza Panama Papers sa týka politikov, umelcov, športovcov i podnikateľov z celého sveta. Odstúpiť kvôli nej musel islandský premiér David Gunnlaugsson aj šéfovia niekoľkých svetových bánk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.