Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 00:00

Dankovo kladivo: lídri strán zmiznú z názvov

Nový zákon môže spôsobiť, že z názvov politických strán zmiznú mená lídrov.

Andrej Danko
Zdroj: TASR/J. Kotian

Najkritizovanejšími zmenami, ktoré prekážajú opozičníkom, je napríklad zákaz uvádzania mena štatutára v názve strany a stanovenie minimálneho počtu členov subjektu. Novela zákona o politických stranách z dielne národniarov si takmer ihneď vyslúžila kontroverzný status. Po novom by si napríklad strana Sme rodina – Boris Kollár a Kotleba – ĽSNS museli z názvu vyškrtnúť meno svojho predsedu.

Oklieštenie názvu
Do novely predloženej v júni totiž poslanci za SNS vložili pozmeňovaní návrh, ktorý nedovoľuje v titule politického subjektu meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany. „Cieľom je zamedziť, aby bol u voličov vyvolávaný dojem vlastníctva politickej strany jedinou osobou,“ povedal jeden z predkladateľov novely Tibor Bernaťák. Podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára nie je dôležité, ako sa strany volajú, ale čo robia. „Je to účelové, nemá to hlavu a pätu. Ak by sa voličom nepáčilo, že mám v názve meno, tak by mi skrátka nedali hlasy. Mali by o tom rozhodovať voliči, a nie Andrej Danko,“ povedal pre HN poslanec. Podobne to vidí aj kotlebovec Milan Uhrík. „Interpretácia toho, čo je meno a či ide o meno predsedu, je veľmi subjektívna, pretože v Slobode a Solidarite majú niekoho, kto sa volá Sloboda, preto by sa nikdy nemohol stať predsedom,“ povedal Uhrík.

Čerstvú novelu ako bezúčelnú vidí aj právnik Marek Benedik. „Takáto regulácia názvu stany je podľa mňa nezmysel. Nemá žiadne legitímne opodstatnenie,“ myslí si. Advokátka Len

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.