Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 17:15

Môže sa stať šéfom slovenskej polície cudzinec? Pozrite sa, ako prebiehajú voľby v zahraničí

U nás je navrhovaný spôsob voľby prezidenta policajného zboru kritizovaný, v zahraničí takýto model prevláda.

Môže sa stať šéfom slovenskej polície cudzinec? Pozrite sa, ako prebiehajú voľby v zahraničí
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko čaká zmena voľby šéfa policajtov. Kritici bijú na poplach a vinia systém z netransparentnosti a nebezpečného previazania s vládou. U našich európskych susedov sú pritom podobné praktiky bežné.

„Ak bude zákon schválený, tak bude jedným z prvých, ktoré bude musieť nová vláda po najbližších parlamentných voľbách zmeniť. Toto je pokus o zabetónovanie beztrestnosti súčasnej garnitúry,“ takto znie argument jedného z hlavných kritikov čerstvej legislatívy z dielne rezortu vnútra Gábora Grendela.

Európsky štandard
Pôvodne minister vnútra menoval a odvolával policajného šéfa napriamo. Po novom by šéfovi rezortu mali pomôcť s výberom odborná komisia a parlamentný branno-bezpečnostný výbor.

„Z vhodných uchádzačov určených komisiou vyberie minister vnútra najmenej troch kandidátov, ktorých predloží výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť na verejné vypočutie,“ napísal rezort v oficiálnom stanovisku. Kritikom prekáža práve previazanosť výberu funkcionára s vládnymi špičkami.

Podľa Adama Kušnirika z INEKO je podobná prax bežná aj u našich susedov. „V mnohých krajinách EÚ je policajný prezident podriadený vláde, ministerstvu vnútra, či ministerstvu spravodlivosti,“ poznamenal. Podobný systém funguje napríklad v Poľsku, Nemecku či aj u našich západných susedov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.