Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Mimovládky sa boja konečnej podoby Sakovej zákona

Kritizovanému tretiemu sektoru sa „sprísnia“ pravidlá fungovania. Mimovládky si, paradoxne, iniciatívu rezortu vnútra pochvaľujú.

Mimovládky sa boja konečnej podoby Sakovej zákona

Pokus o zjednotenie roztriešteného systému registrovania mimovládok odklepli poslanci do druhého čítania. Následne na to legislatívu z dielne šéfky rezortu vnútra prediskutujú poslanci na výboroch. Práve tejto etapy putovania zákona sa tretí sektor obáva.

Strach mimovládok
Predkladaný zákon v neziskovkách zatiaľ zožal úspech. „Celkovo si myslím, že tento návrh zákona je prínosný,“ povedal pre HN Juraj Rizman z Via Iuris, ktoré sa podieľalo na konzultáciách o zákone v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Napriek pozitívnym reakciám má tretí sektor pochybnosti, aby bol finálny produkt v pôvodne predkladanej verzii. „Obávam sa, že keď tento návrh príde do parlamentu, môžu prísť pozmeňovacie návrhy, ktoré ho znehodnotia. Niektorí politici totižto radi využívajú podobné karty proti neziskovkám a označujú ich za zahraničných agentov, pretože niektoré majú zdroje zo zahraničia,“ prezradila šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Zákon, ktorý sa dostal do druhého čítania, v súčasnosti poputuje do troch výborov, ústavnoprávneho, finančného a výboru pre verejnú správu. „Podľa mňa pozmeňovacie návrhy k zákonu odznejú už tu,“ priznal svoje obavy Rizman z Via Iuris. Podľa Transparency International Slovensko samotný zákon vzniká v dusnej atmosfére. „V posledných mesiacoch vrcholní predstavitelia štátu vytvárali o mimovládnom sektore negatívny obraz podsúvaním konš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.