Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Trend nezávislých bude pokračovať

V mestách a obciach budú vyhrávať kandidáti, ktorí nie sú súčasťou žiadnej strany.

Trend nezávislých bude pokračovať
Zdroj: TASR

Vysoká tráva, nevyčistené odpadkové koše, rozbité chodníky, ale aj zvýšená kriminalita – to sú problémy bežného života ľudí, ktoré môžu vyriešiť primátori a starostovia. Nových si budeme voliť v komunálnych voľbách 10. novembra tohto roku. Kandidáti na primátorov a starostov sú už známi. V utorok museli odovzdať kandidačné listiny.


Kým v roku 2002 malo 32,6 percenta úspešných kandidátov na čele samospráv status nezávislosti, v roku 2014 to už bolo 38 percent. „Funguje to takto už niekoľko desaťročí. Už od roku 1990 to stúpa a čoraz viac dominujú,“ súhlasí politológ Radoslav Štefančík. Podľa odborníkov aj tieto voľby potvrdia trend, že Slováci viac dôverujú ľuďom mimo politiky. Šancu uspieť tak podľa nich majú takzvaní nezávislí kandidáti. Tento rok ich napríklad len v krajských mestách kandiduje polovica z celkového počtu. „Ten trend na Slovákov funguje čoraz viac, podstatný nárast úspechu nezávislých kandidátov, hlavne v komunálnej sfére, stúpa,“ upozorňuje politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Branislav Dolný.


Odborníci tvrdia, že v prípade tém, ktoré sa ich bytostne dotýkajú, nehrá stranícka príslušnosť rolu. „Navyše máme mnoho po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.