Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 11:26

Kažimír: Musíme urobiť všetko preto, aby fungovala prevádzka SAV

Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že novela zákona o SAV má celkom vážne majetkovo-právne dosahy.

Kažimír: Musíme urobiť všetko preto, aby fungovala prevádzka SAV
Zdroj: TASR

Musíme urobiť všetko pre to, aby fungovala prevádzka Slovenskej akadémie vied (SAV). Ako uviedol pred stredajším rokovaním vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), doteraz z rezortu financií zo štátnej pokladnice prúdili peniaze na platy, ale aj na každodenné potreby.

"Zákon prešiel, teraz si sadnú asi všetci právnici na Slovensku, aby zistili, čo to znamená. Má to celkom vážne majetkovo-právne dosahy," povedal Kažimír. Poznamenal, že dva mesiace sa rieši to, či niečo vzniklo alebo nie. "Ja si to nechám tiež najskôr vysvetliť, necítim sa ako odborník v tejto oblasti," povedal.

V rámci zákona, ktorý novelizuje zákon o vysokých školách, schválila NR SR v utorok (11. 9.) aj poslaneckú novelu zákona o SAV, ktorá upravuje postup v prípade, že organizácia SAV, ktorá bola založená ako verejná výskumná inštitúcia (VVI), nebude Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR zapísaná do registra VVI.

V takom prípade stráca platnosť jej zakladacia listina ako VVI a organizácia sa vracia do stavu, v akom existovala do 30. júna 2018, t. j. do právnej formy štátnej rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie.

"Týmto sa rieši súčasný stav ústavov a ďalších útvarov SAV, ktoré existovali v istom právnu vákuu po tom, čo ministerstvo školstva nedostalo všetky potrebné podklady a dokumenty, aby ich mohlo zapísať do registra VVI," uviedlo ministerstvo školstva.

Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.