Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:11

Stanovisko asociácie vydavateľov tlače k návrhu smernice o autorských právach

Europoslanci dnes majú schváliť prelomový návrh smernice o autorských právach. Má zmeniť celé fungovanie vzťahu digitálnych firiem a vydavateľstiev či médií.

Stanovisko asociácie vydavateľov tlače k návrhu smernice o autorských právach
Zdroj: Reuters

Asociácia vydavateľov tlače spolu so Slovenským syndikátom novinárov podporujú nový kompromisný návrh smernice o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

Osobitne trváme na zachovaní článkov 11 a 13, ktoré garantujú vydavateľom a novinárom férový podiel na príjmoch z online šírenia ich obsahu.

Zastávame názor, že platformy, ako napríklad Google a Facebook, využívajú tento obsah na komerčné účely, a nie je spravodlivé, ak neplatia vydavateľom a novinárom nič za ich prácu a nasadenie.

Pripájame sa tiež k výzve vojnového spravodajcu AFP Sammyho Ketza, ktorý napísal: „Ide o prežitie nezávislých médií v Európe, novinári nemôžu pracovať pre Google a spol. zadarmo.“

V demokratickej spoločnosti musia byť malí aj veľkí vydavatelia schopní vlastnou činnosťou zarobiť toľko,
aby mohli zaplatiť kvalitných novinárov tvoriacich overený obsah, ktorý je protiváhou ku konšpirátorskému
žurnalizmu.

Týmto zároveň vyzývame poslancov v EP za Slovenskú republiku, aby podporili tento návrh smernice v hlasovaní dňa 12. septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.