Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Smer chcel bohatým siahnuť na výplaty

Poslanci chceli hornú hranicu posunúť na 11-násobok priemernej mzdy, čím by sa výrazne zvýšili odvody ľuďom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 6 400 eur.

Smer chcel bohatým siahnuť na výplaty
Zdroj: TASR

Výška odvodov sa aktuálne počíta v závislosti od mzdy, no maximálne do sedemnásobku priemerného platu. Pri prekročení tejto hodnoty, čo je tento rok 6 400 eur, sa už odvody ďalej nezvyšujú.

Skupina piatich poslancov zo Smeru však túto hranicu chcela zvýšiť cez pozmeňovací návrh k zákonu o ročnom zúčtovaní. Včerajší Sociálny výbor návrh neschválil.

Poslanci chceli hornú hranicu posunúť na 11-násobok priemernej mzdy, čím by sa výrazne zvýšili odvody ľuďom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 6 400 eur. Aj napriek tomu by však od štátu nedostali žiadnu protislužbu vo zvýšení prípadných dávok či dôchodku.

„Tento návrh výrazne uprednostňuje princíp solidarity a potláča princíp zásluhovosti,“ upozornil jeden z jeho predkladateľov Ľubomír Vážny.

Vymeriavací základ navrhoval zvýšiť dočasne v rokoch 2019 a 2020. Tak by sa podľa Vážneho vytvorila dostatočne dlhá lehota na zavedenie navrhovaných zmien do praxe, čo by pre Sociálnu poisťovňu znamenalo priestor na prípravu a kvalitnú realizáciu ročného zúčtovania. Zabezpečili by sa však aj vyššie príjmy pre štátnu kasu, ktorá by dodatočne získala 50 miliónov eur ročne.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.