Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Vedci majú problém pre miliónové majetky

Novela zákona situáciu SAV komplikuje. Právne vákuum môže trvať do konca roka.

Vedci majú problém pre miliónové majetky
Zdroj: TASR

Spor o miliónové majetky – tak kauzu okolo Slovenskej akadémie vied prekladajú samotní vedci. Podľa nich je celý problém zo strany ministerky školstva Martiny Lubyovej účelový. Preto včera protestovali a apelovali na poslancov parlamentu, aby neschválili novelu o SAV. Tí jej aj napriek tomu dali zelenú.


Registrácia mala byť pred letom
Pôvodne mala byť registrácia akadémie nenáročný, aj keď zdĺhavý proces, pri ktorom sa mali ústavy SAV stať verejno-výskumnými inštitúciami, do ktorých by si vložili majetok štátu, ktorý už dnes spravujú.

Registrácia sa však neuskutočnila, ministerka školstva Martina Lubyová ústavy odmietla zapísať, argumentovala tým, že nedodali všetky potrebné dokumenty, aby tak urobila. Vedci upozorňujú, že zmarená registrácia by mohla byť práve kvôli miliónovým majetkom, ktorý majú v správe. Takéto názory odzneli aj na včerajšom proteste vedcov pred Národnou radou. „Ministerka hovorí, že ide o istú formu sprivatizovania. Ale aká privatizácia? Majetok ostáva verejným a sú naň aplikované prísnejšie pravidlá ako na majetok, ktorý bol doteraz vo vlastníctve štátu,“ tvrdil vo svojom prejave na proteste predseda snemu SAV Ľuboš Kľučár.


Keďže však Lubyová odmietla vedcov registrovať, budú musieť postupovať podľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.