Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 13:51 Aktualizované dňa 11.09.2018 o 16:28

Hrnko sa dostal do roztržky na proteste vedcov. Vulgarizmy padali na oboch stranách

Roztržka sa začala po tom, ako sa Dankov poslanec spýtal niektorých ľudí, či vedia, aké transparenty držia v ruke.

Poslanec SNS Anton Hrnko sa dostal do slovnej rotržky s viacerými vedcami, ktorí dnes protestovali pred parlamentom. Hrnko sa dostal do konfliktu po tom, ako prichádzal na prvé poprázdninové zasadnutie parlamentu.

"Robíte hanbu"

Roztržka sa začala vtedy, ako sa Dankov poslanec spýtal niektorých ľudí, či vedia, aké transparenty držia v ruke. "Robíte hanbu akadémii, hanbite sa," odkázali poslancovi.

Potom na neho niektorí vulgárne pokrikovali. Hrnko sa potom ešte chvíľu bránil: "Ja som si v akadémii odrobil roky," emotívne reagoval na vedcov a odišiel do budovy parlamentu. Viacerí vedci prišli aj na rokovanie Národnej rady, kde má byť na schôdzi prerokovaný zákon o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj zákon o SAV.

Video, ktoré týždenník Týždeň zverejnil na svojom facebookovom účte, však ukazuje, že vulgarizmov sa nevyvaroval ani poslanec SNS. "Obyčajný hajzeľ si, lebo rozprávaš drísty," reagoval Hrnko na poznámku jedného z protestujúcich, ktorý mu povedal, že je komunista.

Vedcov zo Slovenskej akadémie vied dnes prijal v prezidentskom paláci Andrej Kiska. Vyzval vládu a ministerstvo školstva na ukončenie chaosu, ktorý vládne okolo kauzy SAV.

Zhruba 500 ľudí pochodovalo

Hodinu pred poludním vyšlo okolo 500 ľudí od Úradu vlády k Národnej rade. Dôvodom je situácia ohľadom zapísania inštitúcií SAV do registra verejných výskumných inštitúcií.

Predseda SAV Pavol Šajgalík vyzval poslancov, aby nehlasovali za novelu zákona o SAV. "Páni poslanci, do veľkej miery ste boli zmanipulovaní a preto vás vyzývam, aspoň jednu politickú stranu vládnej koalície, aby sa nepodieľala na tomto historickom podvode," vyhlásil Šajgalík pred parlamentom.

Zároveň kritizoval ministerstvo školstva za to, že odmietlo zverejniť stanovisko Generálnej prokuratúry (GP) SR zaslané rezortu školstva. Ministerstvo tento dokument zverejnilo v utorok. GP v ňom odporúča urýchlene o návrhoch SAV na zápis do registra rozhodnúť podľa štvrtej vety paragrafu 41, odsek 12 zákona o VVI.

"Ak navrhovateľ v určenej lehote neodstráni nedostatky návrhu na zápis do registra alebo jeho príloh podľa rozhodnutia ministerstva školstva o prerušení konania, ministerstvo školstva konanie zastaví," píše sa v zákone. Šajgalík sa podľa jeho slov so znením tohto rozhodnutia GP zatiaľ neoboznámil.

Môže dôjsť k zrušeniu všetkých ústavov

Predseda odborového zväzu SAV Andrej Rusnák uviedol, že tu sa začína nepríjemná práca odborárov. "Rokovali sme s Konfederáciou odborových zväzov a právnici mi poradili snažiť sa zachovať kontinuitu pracovných vzťahov, ktorá je dôležitá, alebo, respektíve, ak by sme sa dostali do stavu, ktorý nastane, že sa budeme musieť registrovať inak, tak sa snažiť vyrokovať s predsedníctvom, budúcimi riaditeľmi ústavov, čo najlepšie podmienky," skonštatoval po zhliadnutí zverejneného rozhodnutia GP.

V prípade prelomenia veta prezidenta a opätovného schválenia zákona o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV, môže dôjsť k zrušeniu všetkých ústavov akadémie, tvrdí iniciatíva Veda chce žiť.

"Parlament, keď prelomí veto prezidenta, tak budeme postupovať podľa tej novely zákona. Keď parlament veto prezidenta neprelomí, tak potom sa budeme veľmi intenzívne zaujímať o to, čo generálna prokuratúra odporučila a ako sa podľa toho zachovať," ozrejmil ďalší postup SAV Šajgalík. Po skončení pochodu sa niektorí z účastníkov rozhodli sledovať rokovanie parlamentu priamo na pôde NR SR.

K bratislavskému protestnému pochodu sa pripojili aj vedci v Košiciach, ktorí sa zhromaždili v aule SAV na Watsonovej ulici. Ako uviedli, takýmto spôsobom chcú podporiť kolegov v Bratislave, ktorí sa pochodom budú snažiť presvedčiť poslancov NR SR, aby nehlasovali za novelu zákona o SAV.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.