Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 00:00

Konečná dohoda padla. V hre je zánik Akadémie vied

Prídu o budovy, laboratóriá a miliónové prístroje. Vedci tvrdia, že ministerstvo školstva ich likviduje.

Konečná dohoda padla. V hre je zánik Akadémie vied
Zdroj: TASR

Ministerka školstva totiž nedodržala svoj sľub a vedcov nezaregistrovala. Chce totiž, aby Akadémia vznikla podľa novely zákona o Slovenskej akadémii vied. O jej prijatí by mali poslanci hlasovať na schôdzi parlamentu, ktorá sa začína dnes. Vedci však tvrda, že podmienky v novom zákone budú pre nich likvidačné. Prísť preto môžu o eurofondy, významné granty, ale aj o svojich zamestnancov. Podľa nich hrozí jednej z najstarších vedeckých inštitúcií na Slovensku zánik.


Problém sa zdal vyriešený
Kauza okolo premeny SAV na verejno-výskumné inštitúcie už vyzerala byť vyriešená. Ministerstvo školstva aj vedci sa totiž pred 20 dňami dohodli, že ich šéfka rezortu Martina Lubyová zapíše do registra pred začiatkom rokovania Národnej rady. Dnes je situácia iná, nezapísala ich a o situácii rozhodne novela. Ak ju poslanci schvália, vedci sa už nebudú môcť registrovať, ale budú musieť vzniknúť nanovo. „Novela je pre nás likvidačná,“ tvrdí predseda Pavol Šajgalík. Podľa nového zákona by totiž vedecké ústavy museli zaniknúť a opäť nanovo vzniknúť. „Čo si z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.