Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 10:50 Aktualizované dňa 10.09.2018 o 13:24

Poslanec SaS o colných podvodoch: Je to najväčší ekonomický zločin u nás, Kažimír musí okamžite konať

Poslanec vyzval miinistra financií Petra Kažimíra, aby okamžite konal a odvolal vedenie Finančnej správy.

Táto kauza okolo colných podvodov je neporovnateľne väčšia, ako je 300 miliónov eur. Vyhlásil to poslanec SaS Jozef Rajtár v reakcii na brífing šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho.

Spomína, že okrem toho vznikla škoda na cle 100 miliónov a škoda na DPH zhruba 800 miliónov.

​"Je to najväčší ekonomický colný zločin v dejinách Slovenska a jeden z najväčších v Európskej únii," povedal Rajtár.

Poslanec vyzval miinistra financií Petra Kažimíra, aby okamžite konal a odvolal vedenie Finančnej správy.

"Budeme sledovať ministerstvo"

"Budeme sledovať ministerstvo financií, či sa to snažia zastaviť, či sa snažia odvolať vedenie Finančnej správy. Keď Kažimír nebude konať, môže dôjsť k jeho odvolávaniu," doplnil Rajtár. Navrhuje okamžite zvolať Bezpečnostnú radu štátu. 

Poslanec reagoval aj na pondelkový mimoriadny brífing Imreczeho, na ktorom sa zúčastnil aj riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. "Títo dvaja ľudia, dnes, keď prišli do práce, mali si nájsť zamknuté kancelárie a svoje osobné veci naskladané v škatuli," podotkol Rajtár.

Imrecze na brífingu uviedol, že ho nekontaktoval nikto z opozičných poslancov, aby im bolo vysvetlené preclievanie tovaru. "Opoziční poslanci nemajú záujem vedieť fakty," podotkol Imrecze.

Kauza zahŕňa omnoho vyššiu sumu ako 300 miliónov eur, zdôraznil Peter Cvik, bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy. Ako dodal, nikto zatiaľ nespomenul daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa mala vybrať vo výške 20 percent.

Celková škoda vyše miliardu?

Podľa neho to znamená ďalších 800 miliónov eur a suma celkovej škody teda mala byť 1,2 miliardy eur. "Tu ide o základnú finančnú stabilitu nášho štátu," podotkol Rajtár, pričom dodal, že budú rokovať aj s ostatnými opozičnými stranami.

Cvik v súvislosti s pondelkovými tvrdeniami Imreczeho poznamenal, že colníci majú sedem spôsobov, ako náhradnou metódou určiť colnú hodnotu tovaru. Suma, ktorú bude musieť SR zaplatiť, bude podľa neho mimoriadne vysoká. "Jediné, čo môže SR vyrokovať, prípadne, je splátkový kalendár," dodal Cvik s tým, že konanie by mohlo byť ukončené ešte tento rok.

Prezident finančnej správy na brífingu uviedol, že Európska komisia (EK) nevedie voči SR žiadne konanie a ani od nej nevymáha žiadne peniaze. Slovensko však vedie s EÚ diskusiu o probléme tzv. podhodnocovania tovaru dovážaného do EÚ z krajín mimo Európy. O prípade koncom minulého týždňa informoval Denník N.

OLAF podľa Imreczeho určil na prelome rokov 2014 a 2015 metodiku, ako stanovovať colnú hodnotu colne rizikového tovaru, akým je textil a obuv z Ázie, najmä z Číny. Na základe tejto metodiky však podľa Imreczeho OLAF vyčíslil štátmi EÚ nevymožené clo aj za predchádzajúce dva roky, keď metodika neplatila. Slovensko takýto postup odmieta.

"My nemienime akceptovať to, že by sme mali tento colný dlh zaplatiť, a budeme sa o svoju pravdu biť všetkými možnými nástrojmi," zdôraznil Imrecze.

Šéf finančnej správy sa bráni aj tým, že na poslanca SaS podal trestné oznámenie pre trestný čin krivého obvinenia na Generálnu prokuratúru SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.