Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 08:11 Aktualizované dňa 10.09.2018 o 10:02

O požičiavanie bicyklov je v Bratislave obrovský záujem, začali ich však ničiť vandali

  • Počas minulého víkendu bolo v bratislavských uliciach zhruba 200 žltých bicyklov z 550, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii.
  • Vandali už poškodili minimálne osem bicyklov.

O službu zdieľaných bicyklov - bikesharing v Bratislave je zatiaľ záujem. Od jej spustenia v piatok  sa do nej zaregistrovalo 6 500 ľudí a takmer všetci si zakúpili aspoň jeden program.

Užívatelia následne na bicykloch počas uplynulého víkendu absolvovali viac ako 5 500 jázd. Úradovali však aj vandali, ktorí poškodili osem bicyklov, ich počet však môže byť ešte vyšší.

Bicyklov bude viac

Počas minulého víkendu bolo v bratislavských uliciach zhruba 200 žltých bicyklov z 550, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii.

"Ich počet sa prispôsobil prvým dňom prevádzky a reálne sa otestovala ich logistika. V nasledujúcom období budú bicykle ďalej postupne pribúdať. Užívatelia si ich podľa dostupnosti môžu požičať na niektorej zo 73 dokovacích staníc v štyroch mestských častiach – Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke," informovala TASR hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Počas uplynulých dní bola najvyťaženejšia dokovacia stanica bikesharingu na Pribinovej ulici pri tunajšom obchodnom centre.

Bicykle pre bikesharing boli skonštruované pre časté použitie rôznymi skupinami užívateľov a mali by odolať aj hrubšiemu zaobchádzaniu. Napriek tomu sa hneď v prvých dňoch objavili prípady ich vedomého poškodzovania, napríklad pedálov či pneumatík.

Polámané prehadzovačky a odmontované pedále

Prevádzkovatelia služby na sociálnej sieti informovali, že poškodených bolo osem bicyklov, no ich celkový počet môže byť aj vyšší. "Zatiaľ máme informácie, že niekto polámal prehadzovačky, výstuže, odmontoval pedále a podobne. Väčšinou sú to ľudia neprajníci, ktorí bicykle ničia zadokované v stanici," uviedli na sociálnej sieti.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tvrdí, že polícia dokovacie stanice bikesharingu monitoruje, napriek tomu vyzval ľudí, aby volali políciu, ak budú svedkami ničenia bicyklov.

Užívatelia by mali vždy pred použitím zdieľaného bicykla skontrolovať jeho technický stav, najmä schopnosť jazdy a funkčnosť bŕzd.

Ak je bicykel poškodený a nemôže sa používať, poruchu je potrebné nahlásiť na infolinku 0259505950 alebo prostredníctvom internetovej stránky slovnaftbajk.sk. Servisná spoločnosť následne zabezpečí opravu bicykla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.