Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2022, 18:10

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor. Prioritou však naďalej ostáva zdravie, tvrdí Milanová

  • Kultúrne inštitúcie, galérie či múzeá by radi nasledovali gastroprevádzky, ktoré sú od pondelka za prísnych opatrení, otvorené.
  • Ak by sa kultúrny semafor spustil, myslel by v prvom rade na očkovaných.
Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor. Prioritou však naďalej ostáva zdravie, tvrdí Milanová
Zdroj: AP/TASR

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor, ktorý okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných kultúrnych podujatí pre očkovaných. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na sociálnej sieti.

"Vylepšený semafor reaguje na nové vedecké poznatky a na stále vyššiu, hoci celkovo nie veľmi potešujúcu zaočkovanosť," uviedla Milanová. Dodala, že na ministerstve by "najradšej zrušili všetky kultúru obmedzujúce opatrenia, ale zdravie a ochrana ľudí majú prioritu".

Trocha iný prístup k problému 

Milanová podľa vlastných slov chápe agóniu a úzkosť tých, ktorí umením a kultúrou žijú.

Rezort kultúry podľa Milanovej rešpektuje opatrenia odborníkov a špecialistov, to však neznamená, že "ticho sedí v kúte". Tvrdí, že obojstranne konzultuje situáciu, predpokladaný vývoj pandémie, a teda praktické možnosti, ako čo najmenej obmedzovať kultúru a životy ľudí, ale zároveň udržať riziko šírenia vírusu v únosnej miere.

"Na rozdiel od iných si však počas rokovaní nerobíme selfie, nebúchame po stole a keď máme iný názor, tak sa nehádžeme o zem pred televíznymi kamerami, ale snažíme sa dosiahnuť prijateľný kompromis," poznamenala ministerka.

​Zároveň pripomenula, že ministerstvo nerozhoduje a ani nerozhodovalo o pandemických opatreniach.

Ozývajú sa viacerí 

Hlavné slovo podľa Milanovej majú autority z rezortu zdravotníctva, respektíve Úradu verejného zdravotníctva. "Ak by boli všetci, čo môžu, zaočkovaní, tak sa nemáme o čom baviť a žiadne dramatické opatrenia tu nemáme," podotkla.

Na možnosť otvoriť kiná, divadlá či koncertné sály podľa vzoru gastroprevádzok vyzvala iniciatíva Otvorme kultúru, ktorá upozorňuje, že súčasný stav s pretrvávajúcimi obmedzeniami pre živú kultúru je nespravodlivý.

​Aktívni aktéri v oblasti kultúry a umenia, ktorí argumentujú pravidlami počas podobnej epidemiologickej situácie v minulosti, preto požadujú návrat ku kultúrnemu COVID semaforu, možnosť čerpania štátnej pomoci pre prevádzky, ktoré sa rozhodnú vzhľadom na súčasné podmienky byť zatvorené, a tiež zastúpenie v konzíliu odborníkov.

Výzvu otvoriť divadlá, kiná či koncertné miesta v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia) formulovala aj strana SaS, za potrebný krok to považuje i líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Väčšiu angažovanosť od ministerky kultúry Milanovej v prípade snáh o oživenie kultúrnych podujatí očakáva aj jej predchodkyňa v čele rezortu Ľubica Laššáková (Hlas-SD).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.