Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 15:21

O väzbe pre Kočnera bude rozhodovať ústavný súd. V pridelenom senáte sedí aj bývalý poslanec za Smer

​Elektronický systém pridelil Kočnerovmu spisu tretí senát.

O väzbe pre Kočnera bude rozhodovať ústavný súd. V pridelenom senáte sedí aj bývalý poslanec za Smer
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

O tom, či zostane Marian Kočner vo väzbe, bude rozhodovať Ústavný súd. Na ten sa krátko po uvalení väzby obrátil samotný Kočner s ústavnou sťažnosťou.

​Elektronický systém pridelil Kočnerovmu spisu tretí senát. V ňom sedí aj bývalý poslanec za Smer, Mojmír Mamojka, s ktorého vymenovaním mal v minulosti problém prezident Andrej Kiska. Upozornil na to Denník N.

Okrem Mamojku sú v senáte aj sudcovia Jana Baricová a Rudolf Tkáčik. 

Mamojka pre Denník N priznal, že sa s Kočnerom pozná osobne a stretli sa aj "pred dvadsiatimi rokmi, keď išlo o Markízu." Mamojka sa napriek tomu necíti byť zaujatý. 

Kočner sedí vo väzbe práve pre spor s televíziou Markíza a Pavlom Ruskom o falšovaní zmeniek. 

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

O väzbe pre Kočnera rozhodol Najvyšší súd SR 28. júna 2018. Prokurátor ho navrhol vziať do väzby z obavy, že na slobode by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti. 

Mamojka sa na ústavný súd dostal na konci roku 2017 po tom, ako ho vymenoval prezident Kiska. Tomu však nominácia sudcov, ktorú mu ešte v roku 2014 predniesla národná rada, prekážala a sudcov vymenovať odmietal. Urobil tak až po tom, ako ústavný súd rozhodol, že nevymenovaním prezident porušuje práva kandidátov. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.