Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 15:21

O väzbe pre Kočnera bude rozhodovať ústavný súd. V pridelenom senáte sedí aj bývalý poslanec za Smer

​Elektronický systém pridelil Kočnerovmu spisu tretí senát.

O väzbe pre Kočnera bude rozhodovať ústavný súd. V pridelenom senáte sedí aj bývalý poslanec za Smer
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

O tom, či zostane Marian Kočner vo väzbe, bude rozhodovať Ústavný súd. Na ten sa krátko po uvalení väzby obrátil samotný Kočner s ústavnou sťažnosťou.

​Elektronický systém pridelil Kočnerovmu spisu tretí senát. V ňom sedí aj bývalý poslanec za Smer, Mojmír Mamojka, s ktorého vymenovaním mal v minulosti problém prezident Andrej Kiska. Upozornil na to Denník N.

Okrem Mamojku sú v senáte aj sudcovia Jana Baricová a Rudolf Tkáčik. 

Mamojka pre Denník N priznal, že sa s Kočnerom pozná osobne a stretli sa aj "pred dvadsiatimi rokmi, keď išlo o Markízu." Mamojka sa napriek tomu necíti byť zaujatý. 

Kočner sedí vo väzbe práve pre spor s televíziou Markíza a Pavlom Ruskom o falšovaní zmeniek. 

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

O väzbe pre Kočnera rozhodol Najvyšší súd SR 28. júna 2018. Prokurátor ho navrhol vziať do väzby z obavy, že na slobode by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti. 

Mamojka sa na ústavný súd dostal na konci roku 2017 po tom, ako ho vymenoval prezident Kiska. Tomu však nominácia sudcov, ktorú mu ešte v roku 2014 predniesla národná rada, prekážala a sudcov vymenovať odmietal. Urobil tak až po tom, ako ústavný súd rozhodol, že nevymenovaním prezident porušuje práva kandidátov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.