Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 13:59

V Bratislave spustili službu zdieľania bicyklov. Pre záujemcov sú ich pripravené stovky

Bicykle sa nachádzajú na stojanoch, ktorých je 70, ich počet sa však bude zvyšovať.

V Bratislave spustili službu zdieľania bicyklov. Pre záujemcov sú ich pripravené stovky
Zdroj: Marek Velček

V Bratislave bol dnes zahájený systém verejného zdieľania bicyklov, ktorý umožňuje záujemcom požičať si bicykel a následne ho vrátiť na ktoromkoľvek z desiatok stojanov v slovenskej metropole. Samospráva po rokoch príprav projekt nakoniec rozbehla v spolupráci s rafinériou Slovnaft. 

​Záujemcovia o požičanie bicykla v novom projekte Bratislavy sa najprv musia registrovať a následne prostredníctvom platobnej karty zaplatiť predplatné. Na odomknutie bicykla zo stojana slúži kód, ktorý užívateľ dostane e-mailom a krátkou SMS správou.

Verejný bicykel štartuje s uvádzacími cenami, program vyjde jedno euro. Prvá polhodina vypožičania bicykla je zadarmo, následne každých ukončených šesť minút stojí 0,12 eura.

V prvej fáze bude k dispozícii 550 bicyklov na siedmich desiatkach staníc mimo okrajových štvrtí mesta. Počet stojanov by sa mal postupne zvýšiť na 90, Bratislavčania a návštevníci mesta budú mať k dispozícii dohromady 750 bicyklov.

"Naše mesto sa zaradí k viac ako 30 krajinám, ktoré poskytujú túto alternatívnu, ekologickú a rýchlu formu mestskej dopravy," povedal pri spustení projektu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Mesto do projektu investovalo pol milióna eur, Slovnaft pridal 1,5 milióna eur.

Každý bicykel je vybavený systémom GPS, vďaka ktorému je nepretržite monitorovaný. Bicykle majú hliníkový rám a odolnejšie pneumatiky voči defektu.

Prípravu systému verejného požičiavania bicyklov v Bratislave ohlásilo predchádzajúce vedenie mesta už pred štyrmi rokmi. Existujúci projekt sa začal s oneskorením, pôvodne sa počítalo s jeho začatím na začiatku letných školských prázdnin.

Bratislava dlhodobo zápasí s nedostatočnou infraštruktúrou pre cyklistov, cyklotrasy chýbajú najmä v centre mesta. Na niektorých cestách sú namaľované piktogramy, ktoré vodičov upozorňujú na cyklistov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.