Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 10:17 Aktualizované dňa 07.09.2018 o 14:22

Kauza únosu Vietnamca: Čižnár odletel na stretnutie s nemeckými vyšetrovateľmi

​Okrem Čižnára mal do Holandska cestovať napríklad aj jeho prvý námestník Peter Šufliarsky. 

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár
Zdroj: TASR/M. Baumann

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár odletel do Haagu, kde sa má v kauze únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha stretnúť s nemeckými vyšetrovateľmi. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk s odvolaním sa na tri dôveryhodné zdroje. 

Stretnutie generálneho prokurátora s jeho nemeckým náprotivkom Petrom Frankom dnes v Haagu potvrdila pre HN aj hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Podľa nej bolo toto stretnutie plánované a nebolo nijakým spôsobom utajované. ​

Okrem Čižnára mal do Holandska cestovať napríklad aj jeho prvý námestník Peter Šufliarsky. 

Nemecké úrady nepochybujú, že vietnamský podnikateľ bol unesený pomocou slovenského vládneho špeciálu. Ten vietnamskú delegáciu viezol zo Slovenska do Moskvy. Nejasné je, či bola slovenská strana podvedená, alebo sa na únose aktívne podieľala. 

Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha uniesli vietnamské tajné služby 23. júla minulého roka. Na jar tohto roka priniesli nemecké médiá informácie, že do únosu je zapojené aj Slovensko - vietnamská delegácia spolu s uneseným Thanhom mala opustiť priestor Európskej únie v slovenskom vládnom špeciáli.

Na začiatku augusta prišiel Denník N s výpoveďami policajtov, ktorí mali byť priamymi účastníkmi únosu a popísali, ako celá akcia prebiehala. Zo zverejnených informácií vyplývalo, že o celej akcii vedel vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. 

V reakcii na tieto informácie bol Kaliňák na detektore lži,ktorý mal vyvrátiť, že by o únose vedel. Ministerka vnútra Denisa Saková zbavila mlčanlivosti 44 policajtov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.