Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 00:00

Národné parky budú mať zvýšenú ochranu

Charakter národných parkov by sa mal zmeniť. O pár rokov chce ministerstvo až tri štvrtiny zón bez zásahu človeka v národných parkoch.

Národné parky budú mať zvýšenú ochranu
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Envirostratégia je v skratke plán štátu, ako ochrániť prírodu. Už dlho sa o nej hovorí, ale reálne kontúry nabrala až pod vedením Inštitútu pre environmentálnu politiku, ktorý vypracoval nový návrh. Kompetentní chcú do roku 2025 zvýšiť podiel národných parkov bez zásahu na 50 percent a do roku 2030 až na 75 percent územia. Dnes sa toto číslo pohybuje približne okolo 20 percent.


V národných parkoch prísnejšie
V národných parkoch je dnes možné ťažiť drevo, upraviť koryto vodného toku či poľovať. Väčšia časť ich územia totiž spadá do tretieho stupňa ochrany. Toto by sa malo zmeniť, keďže po novom by o niekoľko rokov až tri štvrtiny územia národných parkov spadali do bezzásahového územia, teda do piatej kategórie.

Išlo by o miesta, kde by sa, zjednodušene povedané, o problémy príroda postarala sama. „Kladie si jasné tri priority – odpady, kvalitu ovzdušia a lesy,“ vymenúva hlavné témy stratégie Pavol Široký z Inštitútu environmentálnej politiky pri rezorte životného prostredia s tým, že bezzásahové územia „by mali pomôcť efektívnejšej

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.