Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 00:00

Vedomosti našich učiteľov: Slovensko v Európe pohorelo

Rezort školstva chce kvalitnejšiu prípravu budúcich vyučujúcich už na univerzitách.

Slovenskí učitelia v medzinárodnom porovnávaní intelektuálnych zručností zaostávali. Dokonca v informačnej gramotnosti boli na chvoste sledovaných krajín. Ministerstvo školstva tvrdí, že sa bude analýzou, z ktorej to vyplýva, vážne zaoberať.


Rozdiel medzi mladými a staršími
Slovenskí učitelia – priemerný vek 45 rokov a vedomosti porovnateľné s ostatnou populáciou krajiny. Český Inštitút pre demokraciu a ekonomickú analýzu porovnával zručnosti učiteľov zo štúdii PIAAC a ALL.

Tí, ktorí učia slovenské deti, majú intelektuálne zručnosti priemerné či jemne nadpriemerné. V čitateľskej gramotnosti dosiahli pedagógova vo veku od 25 do 60 rokov priemerne 270 až 310 bodov z celkových 370. Výrazne sa to nelíši od Slovákov z bežnej populácie, ktorí v priemere získali 250 až 300 bodov. V Česku sa, naopak, v čitateľskej gramotnosti zlepšili mladí učitelia, autori štúdie konštatujú, že aj napriek tomu majú niektorí učitelia výsledky „na úrovni bežnej populácie, teda často ľudí so stredným vzdelaním“. Lepšie skóre ako my vo všetkých troch oblastiach dosiahlo aj Maďarsko.


„V prípade informačno-komunikačných technológií sú ich (učiteľov, pozn. red.) zručnosti približne rovnaké a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.