Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 00:00

Personálna kríza: chceme sestričky z východu Európy

Zástupcovia zdravotníckych asociácií upozorňujú, že pre nedostatok personálu nemocnice zatvárajú oddelenia. Štát chce motivovať študentov príplatkami.

Personálna kríza: chceme sestričky z východu Európy
Zdroj: Pavol Funtál

Stalo sa vám už, že ste prišli na vyšetrenie k špecialistovi, no polovica oddelenia bola uzavretá pre rekonštrukciu? Podľa Asociácie nemocníc Slovenska sa u nás „začalo intenzívne maľovať“. Tvrdia však, že zveľaďovanie interiérov je vedľajším efektom vážnejšieho problému – akútneho nedostatku personálu. Ak sa totiž nepodniknú zásadné kroky, do roku 2030 nám môže chýbať až päťtisíc lekárov a 10-tisíc zdravotných sestier. Rezorty zdravotníctva a školstva chcú situáciu riešiť medikmi z východnej Európy. Problémom je, že pred Slovenskom uprednostňujú Poľsko či Česko.


Idú radšej k susedom
Rýchlym riešením nedostatku zdravotníckeho personálu v slovenských nemocniciach by mohlo byť prijatie kvalifikovanej pracovnej sily z Ukrajiny, Srbska či z kultúrne a jazykovo podobných krajín, zhodli sa prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský a viceprezident a člen prezídia oboch organizácií Igor Pramuk. Lekárov aktuálne chýba vyše dvetisíc a vzhľadom na vysoký vek mnohých ordinujúcich odborníkov sa podľa nich situácia bude iba zhoršovať.


Problémom však je, že napríklad ukrajinskí lekári, ktorí by u nás mohli obsadiť nedostatkové pozície, o Slovensko strácajú záujem. „Rozdielové skúšky sú n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.