Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 00:00

Fico sa obedmi zadarmo inšpiruje v Škandinávii

V školských jedálňach sa stravuje len 70 percent zo všetkých detí.

Fico sa obedmi zadarmo inšpiruje v Škandinávii
Zdroj: Peter Mayer

Jedno teplé jedlo denne, na to by mali mať nárok všetky deti posledného ročníka materskej školy a žiaci na základnej škole. Vládny Smer chce totiž nasledovať opatrenie, ktoré poznáme zo škandinávskych krajín. Na obed v školských jedálňach má štát od januára prispieť 1,20 eura na každé dieťa denne.


Zaplatia im obedy
Spolužiaci z rôznych sociálnych statusov, jeden z nich je v hmotnej núdzi, druhý má dobre zarábajúcich rodičov. Obaja však od štátu dostanú rovnakú sumu približne 24 eur mesačne, aby mohli mať v škole teplý obed každý deň. Tak by v praxi malo vyzerať nové sociálne opatrenie, ktoré včera predstavil predseda Smeru Robert Fico. „Dokopy bude toto opatrenie stáť približne 117 miliónov eur,“ uviedol Fico, podľa ktorého minister financií s týmto objemom ráta pri pripravovaní štátneho rozpočtu na budúci rok. Opatrenie by sa malo dotknúť 516-tisíc žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl. Ak sa osvedčí, v septembri budúceho roka by k nim mohli pribudnúť aj stredoškoláci.


V školských zariadeniach sa podľa ministra financií Petra Kažimíra vlani stravovalo 381-tisíc detí. Smer teda dúfa, že nové opatrenie rodiny motivuje, aby školské jedálne viac využívali. Neexistujú totiž prieskumy, z ktorých by bolo zrejmé, prečo det

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.