Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 00:00

Sto obciam hrozí polmiliónová pokuta kvôli vysokým dlhom

Polovica zo všetkých slovenských miest a dedín hospodári bez deficitu, sankcie majú byť výstrahou pre druhých.

Zrúcanina zaberá takmer celé temeno hradnej skaly nad sútokom Dunaja a Moravy. Patrí k najstarším hradným objektom na Slovensku. Zažil Keltov a Rimanov, sťahovanie národov a príchod Slovanov i slávu a pád veľkej Moravy.

Povesť: Hrad Devín bol dlho bez vody, tak sa vtedajšie knieža rozhodol vybudovať studňu. No ako ju muži kopali, začali sa v nej strácať. Nakoniec však prišiel Slavoboj a zabil šarkana, ktorý robotníkov jedol. Tresol jeho hlavu o zem, až sa v mieste, ktoré vyhĺbila, vyvrel silný prúd vody.
Zdroj: Wikimedia Commons

Mestská časť Bratislava-Devín je už trinásť rokov kvôli dlhom v nútenej správe. Na služby, ktoré musí zo zákona zabezpečiť, má ročne rozpočet 550-tisíc, dlh však dosahuje 10 miliónov. „Z toho je jasné, že neušetríte, aby ste ho mohli splatiť,“ konštatuje prednostka mestskej časti Lenka Satinová. Takýmto situáciám by mal predchádzať zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Podľa najnovšej správy Rady, ktorá na jeho dodržiavanie dozerá, v minulom roku porušilo pravidlá takmer sto obcí, a spoločne im hrozí pokuta vo výške viac ako 450-tisíc.


Väčšina obcí je čistá
Podľa prvých výpočtov, ktoré sú iba provizórne, by najvyššia pokuta vo výške 120-tisíc eur pripadla práve Devínu. Keďže je však v nútenej správe, sankcie sa naň nevzťahujú. S veľkým odstupom nasleduje obec Bodiná neďaleko Považskej Bystrice, ktorej dlh v minulom roku dosiahol 879 percent bežných príjmov a zaplatiť by tak mala takmer 50-tisíc eur. Horná hranica dlhu je totiž podľa zákona 60 percent.


To, že obciam, ktoré majú finančné problémy, pribudnú takto ďalšie dlhy, podľa analytika z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Mateja Tunegu nie je problém. Pokuta totiž ni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.