Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 00:00

Sto obciam hrozí polmiliónová pokuta kvôli vysokým dlhom

Polovica zo všetkých slovenských miest a dedín hospodári bez deficitu, sankcie majú byť výstrahou pre druhých.

Sto obciam hrozí polmiliónová pokuta kvôli vysokým dlhom
Zdroj: Wikimedia Commons

Mestská časť Bratislava-Devín je už trinásť rokov kvôli dlhom v nútenej správe. Na služby, ktoré musí zo zákona zabezpečiť, má ročne rozpočet 550-tisíc, dlh však dosahuje 10 miliónov. „Z toho je jasné, že neušetríte, aby ste ho mohli splatiť,“ konštatuje prednostka mestskej časti Lenka Satinová. Takýmto situáciám by mal predchádzať zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Podľa najnovšej správy Rady, ktorá na jeho dodržiavanie dozerá, v minulom roku porušilo pravidlá takmer sto obcí, a spoločne im hrozí pokuta vo výške viac ako 450-tisíc.


Väčšina obcí je čistá
Podľa prvých výpočtov, ktoré sú iba provizórne, by najvyššia pokuta vo výške 120-tisíc eur pripadla práve Devínu. Keďže je však v nútenej správe, sankcie sa naň nevzťahujú. S veľkým odstupom nasleduje obec Bodiná neďaleko Považskej Bystrice, ktorej dlh v minulom roku dosiahol 879 percent bežných príj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.