Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00 Aktualizované dňa 04.09.2018 o 17:33

Zaplavený podchod na Trnavskom mýte? Fotky ukazujú, ako voda tiekla zo stropu

Trnavské mýto ostalo opäť pod vodou. Už druhýkrát v priebehu troch mesiacov. Dažde sa však zrejme ešte neskončili.

Zaplavený podchod na Trnavskom mýte? Fotky ukazujú, ako voda tiekla zo stropu
Zdroj: KRAJ

Podchod pod Trnavským mýtom, ktorý slávnostne otvorili po rozsiahlej rekonštrukcii, zaplavilo už v prvom týždni. Stalo sa tak už druhýkrát za posledné tri mesiace, a to napriek tomu, že teraz bol podchod dokonca skolaudovaný. Hlavné mesto sa odvoláva na globálne klimatické zmeny a podľa developera bol podchod zaplavený minimálne. No do ďalších protipovodňových opatrení sa bude musieť ešte investovať.

Ešte začiatkom júna, v čase, keď v podchode prebiehala rekonštrukcia, zasiahli hlavné mesto prívalové dažde. Tie podchod zaplavili a podobne ako uplynulý víkend museli byť kompetentní v pohotovosti. Podľa vyjadrení mesta však pred pár týždňami neboli hotové a sfunkčnené zariadenia na odčerpávanie vody. Práve to opísalo ako hlavný dôvod záplav.


Mesto viní klimatické zmeny
Mesto po dokončení rekonštrukcií predpokladalo, že k podobnej situácii už nedôjde. Pri prvom silnejšom daždi bol však podchod zaplavený zase. „Klimatické zmeny, ktorých dôsledkom sú aj prívalové dažde, spôsobujú obrovské problémy v celej Európe,“ uviedol magistrát vo svojom vyhlásení.

Ide vraj o prirodzený jav, proti ktorému nemožno bojovať. Na otázku, prečo vôbec došlo k zaplaveniu vo vynovených priestoroch, hlavné mesto neodpovedalo a otázky presmerovalo na developera.

Spoločnosť Immocap Group, ktorá je správcom podchodu na Trnavskom mýte, napriek vážnej situácii nevnímala posledné zaplavenie ako kritický stav. Podľa nej boli totiž všetky havarijné a ochranné systémy funkčné a automaticky spustené.

„Vďaka tomu došlo len k malému zatečeniu v priestoroch pod nástupišťami električiek, ktoré bolo obratom odstránené,“ priblížil Martin Šramko, generálny riaditeľ firmy.

Napriek tomu, že záplavy z júna a zo septembra boli v Bratislave podľa developera obdobné, situáciu v podchode opisuje ako neporovnateľnú. Šramko uviedol, že na rozdiel od stavu spred pár týždňov v priebehu uplynulej soboty nevypadla elektrina, na mieste nebol potrebný zásah hasičov a podchod ostal bez škôd.

„Plne funkčné boli aj čerpadlá a vytopenie bolo oproti minulosti minimálne, a aj to iba v malej časti oproti kompletnému zatopeniu,“ dodal. Dôvodom zatopenia bola nahromadená voda na križovatke Trnavské mýto a jej následné pretečenie do podchodu. Keďže do podchodu vedie otvorené schodisko, brániť sa vraj proti tomu nedalo.

V priebehu utorka nám do redakcie poslal čitateľ Bedřich Trávníček fotografie z pondelka, kde je jasne vidieť, ako voda tečie zo stropu. Dodatočne sme kontaktovali spoločnosť Immocap aj vedenie mesta o stanovisko.

Zdroj: Bedřich Trávniček

Do kanalizácie ďalší milión
Bratislava teda opäť doplatila na silné dažde. Podľa meteorológa totiž platí, že v tomto roku sme na Slovensku zaznamenali väčší podiel zrážok, ktoré padali pri búrkach, ako býva štandardom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.