Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00 Aktualizované dňa 04.09.2018 o 17:33

Zaplavený podchod na Trnavskom mýte? Fotky ukazujú, ako voda tiekla zo stropu

Trnavské mýto ostalo opäť pod vodou. Už druhýkrát v priebehu troch mesiacov. Dažde sa však zrejme ešte neskončili.

Zaplavený podchod na Trnavskom mýte? Fotky ukazujú, ako voda tiekla zo stropu
Zdroj: KRAJ

Podchod pod Trnavským mýtom, ktorý slávnostne otvorili po rozsiahlej rekonštrukcii, zaplavilo už v prvom týždni. Stalo sa tak už druhýkrát za posledné tri mesiace, a to napriek tomu, že teraz bol podchod dokonca skolaudovaný. Hlavné mesto sa odvoláva na globálne klimatické zmeny a podľa developera bol podchod zaplavený minimálne. No do ďalších protipovodňových opatrení sa bude musieť ešte investovať.

Ešte začiatkom júna, v čase, keď v podchode prebiehala rekonštrukcia, zasiahli hlavné mesto prívalové dažde. Tie podchod zaplavili a podobne ako uplynulý víkend museli byť kompetentní v pohotovosti. Podľa vyjadrení mesta však pred pár týždňami neboli hotové a sfunkčnené zariadenia na odčerpávanie vody. Práve to opísalo ako hlavný dôvod záplav.


Mesto viní klimatické zmeny
Mesto po dokončení rekonštrukcií predpokladalo, že k podobnej situácii už nedôjde. Pri prvom silnejšom daždi bol však podchod zaplavený zase. „Klimatické zmeny, ktorých dôsledkom sú aj prívalové dažde, spôsobujú obrovské problémy v celej Európe,“ uviedol magistrát vo svojom vyhlásení.

Ide vraj o prirodzený jav, proti ktorému nemožno bojovať. Na otázku, prečo vôbec došlo k zaplaveniu vo vynovených priestoroch, hlavné mesto neodpovedalo a otázky presmerovalo na developera.

Spoločnosť Immocap Group, ktorá je správcom podchodu na Trnavskom mýte, napriek vážnej situácii nevnímala posledné zaplavenie ako kritický stav. Podľa nej boli totiž všetky havarijné a ochranné systémy funkčné a automaticky spustené.

„Vďaka tomu došlo len k malému zatečeniu v priestoroch pod nástupišťami električiek, ktoré bolo obratom odstránené,“ priblížil Martin Šramko, generálny riaditeľ firmy.

Napriek tomu, že záplavy z júna a zo septembra boli v Bratislave podľa developera obdobné, situáciu v podchode opisuje ako neporovnateľnú. Šramko uviedol, že na rozdiel od stavu spred pár týždňov v priebehu uplynulej soboty nevypadla elektrina, na mieste nebol potrebný zásah hasičov a podchod ostal bez škôd.

„Plne funkčné boli aj čerpadlá a vytopenie bolo oproti minulosti minimálne, a aj to iba v malej časti oproti kompletnému zatopeniu,“ dodal. Dôvodom zatopenia bola nahromadená voda na križovatke Trnavské mýto a jej následné pretečenie do podchodu. Keďže do podchodu vedie otvorené schodisko, brániť sa vraj proti tomu nedalo.

V priebehu utorka nám do redakcie poslal čitateľ Bedřich Trávníček fotografie z pondelka, kde je jasne vidieť, ako voda tečie zo stropu. Dodatočne sme kontaktovali spoločnosť Immocap aj vedenie mesta o stanovisko.

Zdroj: Bedřich Trávniček

Do kanalizácie ďalší milión
Bratislava teda opäť doplatila na silné dažde. Podľa meteorológa totiž platí, že v tomto roku sme na Slovensku zaznamenali väčší podiel zrážok, ktoré padali pri búrkach, ako býva štandardom.

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.