Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Napomenutia fungujú. Daniari sa pozrú aj na alkohol

Systém zasielania upozornení o nedoplatkoch či nezrovnalostiach sa rozšíril aj na colnú správu a spotrebné dane.

Napomenutia fungujú. Daniari sa pozrú aj na alkohol
Zdroj: Marek Kmeť

Upozornenie namiesto pokuty. Takýto systém používa Finančná správa už takmer rok a zjavne prináša dobré výsledky. Rozhodla sa ho totiž rozšíriť aj do colnej správy. Koncom augusta tak firmy prvýkrát dostali napomenutie v súvislosti s pohľadávkami na spotrebnej dani z energií, tabakových výrobkov, liehu a podobne. Daňoví poradcovia túto novinku vítajú, ale upozorňujú, že stále je priestor na ďalšie rozširovanie.


Napravené vzťahy
Firma tak po novom dostane do svojej elektronickej schránky upozornenie na nedoplatky v oblasti ciel a spotrebných daní, ktoré za určitý čas Finančná správa posunie na exekúciu. „Ak daňový subjekt včas zareaguje, teda uhradí svoj nedoplatok, môže sa vyhnúť všetkým zvýšeným nákladom, ale aj ďalším následkom, ktoré so sebou tento krok prináša, ako napríklad zníženie ,daňového ratingu‘,“ vysvetlila Dana Droppová zo Slovenskej komory daňových poradcov.


Systém takzvaného softwarningu funguje od novembra minu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.