Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Naše súdy eutanáziu ešte neriešili

V Británii prišlo prelomové rozhodnutie súdu, podľa ktorého o odpojení od prístrojov nemusí rozhodnúť súd. U nás súdy podobný prípad zatiaľ neriešili.

Eutanázia je podľa slovenského práva aktívna alebo pasívna. Aktívna eutanázia znamená ukončenie života pacienta po zásahu lekára, napríklad smrtiacou injekciou. Pri pasívnej ide o ukončenie liečenia a umelého udržovania pri živote. Aktívnu eutanáziu hodnotí právo ako vraždu. Jedinou možnosťou pasívnej eutanázie je odmietnutie liečby smrteľne chorým pacientom.

Veľkou Britániou silne rezonoval prípad pána, ktorého identita je známa iba pod pseudonymom Pán Y. Bol to investičný bankár pôsobiaci ako finančný analytik v jednom z najrušnejších finančných centier sveta – v Londýne. Pán Y v dôsledku prepracovania z náročného zamestnania dostal vo veku 52 rokov infarkt. Táto udalosť mu poškodila mozog a uvrhla ho do kómy. Po čase lekári skonštatovali, že sa pacient nachádza vo vegetatívnom stave a neexistuje žiadna šanca na jeho zotavenie. Rodina sa ho teda rozhodla odpojiť od prístrojov. Tu však nastal zvrat. Pán Y pred svojou smrťou nespísal súhlas s odpojením od prístrojov. To podľa britského práva znamená, že lekári ani rodina nesmú rozhodnúť o odpojení od prístrojov bez predchádzajúceho rozhodnutia súdu. Britská Národná zdravotná služba následne požiadala britský súd, aby rozhodol, či je v takomto prípade povinný súhlas všeobecného súdu.


Súdny proces až za hrob
Britský okresný súd sa otázkou začal zaoberať a po zvážení všetkých aspektov rozhodol v prospech rodiny. Argumentoval tým, že súdne rozhodnutie o odpojení od prístrojov nie je podľa zákona nu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.