Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Naše súdy eutanáziu ešte neriešili

V Británii prišlo prelomové rozhodnutie súdu, podľa ktorého o odpojení od prístrojov nemusí rozhodnúť súd. U nás súdy podobný prípad zatiaľ neriešili.

Eutanázia je podľa slovenského práva aktívna alebo pasívna. Aktívna eutanázia znamená ukončenie života pacienta po zásahu lekára, napríklad smrtiacou injekciou. Pri pasívnej ide o ukončenie liečenia a umelého udržovania pri živote. Aktívnu eutanáziu hodnotí právo ako vraždu. Jedinou možnosťou pasívnej eutanázie je odmietnutie liečby smrteľne chorým pacientom.

Veľkou Britániou silne rezonoval prípad pána, ktorého identita je známa iba pod pseudonymom Pán Y. Bol to investičný bankár pôsobiaci ako finančný analytik v jednom z najrušnejších finančných centier sveta – v Londýne. Pán Y v dôsledku prepracovania z náročného zamestnania dostal vo veku 52 rokov infarkt. Táto udalosť mu poškodila mozog a uvrhla ho do kómy. Po čase lekári skonštatovali, že sa pacient nachádza vo vegetatívnom stave a neexistuje žiadna šanca na jeho zotavenie. Rodina sa ho teda rozhodla odpojiť od prístrojov. Tu však nastal zvrat. Pán Y pred svojou smrťou nespísal súhlas s odpojením od prístrojov. To podľa britského práva znamená, že lekári ani rodina nesmú rozhodnúť o odpojení od prístrojov bez predchádzajúceho rozhodnutia súdu. Britská Národná zdravotná služba následne požiadala britský súd, aby rozhodol, či je v takomto prípade povinný súhlas všeobecného súdu.


Súdny proces až za hrob
Britský okresný súd sa otázkou začal zaoberať a po zvážení všetkých aspektov rozhodol v prospech rodiny. Argumentoval tým, že súdne rozhodnutie o odpojení od prístrojov nie je podľa zákona nutné v prípade, ak existuje zhoda o potrebe odpojenia medzi ošetrujúcimi lekármi a rodinou pacienta. Proti tomuto rozsudku súdu nižšej inštancie z novembra minulého roku sa odvolal Richard Gordon, oficiálny advokát zastupujúci práva pacientov vo vegetatívnom stave. Jeho odvolanie však nedávno najvyšší súd zamietol. Pán Y však skonal v nemocnici ešte predtým, než sa prípad dostal na najvyšší súd. Senát piatich sudcov britského najvyššieho súdu sa však podaním rozhodol zaoberať aj naďalej. Advokát zastupujúci práva pacientov pred najvyšším súdom argumentoval tým, že právo na posúdenie najlepšieho záujmu pacienta vo vegetatívnom stave patrí medzi základné ľudské práva. A to napriek tomu, že zákon neukladá povinnosť, aby o tom rozhodol súd. „Tento prípad nie je o tom, či je v najlepšom záujme pacienta, aby mu bola podpora prístrojov odobraná. Ide o to, kto o tom rozhodne,“ hovorí Gordon.

Prelomové rozhodnutie
Napriek snahe Gordona, najvyšší súd jednohlasne odmietol jeho podanie. Podľa sudkyne Jill Margaret Blackovej, ktorá tlači poskytla vyjadrenie za najvyšší súd, neexistuje nijaký právny základ na povinné preskúmanie súdom, či je možné a vhodné odpojiť pacienta od prístrojov. „Ak sa dodržia všetky zákonné postupy a ak existuje zhoda na tom, čo je v najlepšom záujme pacienta, toho možno liečiť v súlade s touto dohodou bez predchádzajúceho súhlasu súdu,“ vysvetľuje rozhodnutie najvyššieho súdu sudkyňa Blacková. Najvyšší súd zároveň odmietol argument Gordona, že ak rozhodnutie o odpojení od prístrojov nevydá súd, ide o porušenie ľudských práv. Súčasne však dodáva, že napriek tomu, že rozhodnutie zo strany súdu o odpojení od prístrojov nie je nutné v každom jednom prípade, sú aj také prípady, v ktorých je nevyhnutné. Pri nejasných okolnostiach, nezhode medzi lekármi a rodinou a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.