Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Tisícky študentov vyjde bývanie drahšie

Všetkým vysokoškolákom sa miesto v študentských domovoch neušlo. Hľadať si preto musia drahý podnájom.

Tisícky študentov vyjde bývanie drahšie
Zdroj: TASR/František Iván

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre študuje Miriam tretí rok, ubytovanie na internáte jej však priklepli len raz, a to v prvom ročníku. V situácii, v akej je ona, sa každoročne ocitnú tisícky vysokoškolákov. Aby mohli bývať v meste, v ktorom študujú, volia si podnájmy, tie sú však často dvakrát také drahé ako lôžko na internáte.

Internát nie je samozrejmosť

Akademický rok sa začína o tri týždne, a preto vysokoškolské internáty napĺňajú svoje kapacity. Na Slovensku pritom máme 46-tisíc lôžok, minulý rok však prišlo o 5 400 viac žiadostí o ubytovanie. Podobná situácia sa očakáva aj túto jeseň. „Ako prváčka som internát dostala. O rok neskôr a ani teraz však nie,“ tvrdí spomínaná Miriam z SPU, svoje priezvisko si neželala zverejniť, HN ho však majú k dispozícii. Predtým bývala v študentskom dome Mladosť. Trojlôžková izba ju mesačne vyšla na 35 eur. O rok neskôr už také šťastie nemala a ostala bez ubytovania. „Bol to stres, odvolala som sa, ale nemohla som čakať,“ dodáva. Nakoniec sa spolu s kamarátkou ubytovala v jednej izbe trojizbového bytu, každá z nich majiteľovi platila 100 eur mesačne. Nakoniec jej internát pridelili, bolo to však tri dni po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.