Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Podnikateľský „deň D“. Byrokracie ubudne

Od septembra začal platiť zákon proti byrokracii, šéf úradu podpredsedu vlády Richard Raši varoval pred možnými problémami.

Podnikateľský „deň D“. Byrokracie ubudne

Vystáť si rad na kolok, potom rad pri priehradke a získať potrebný výpis. To zopakovať trikrát a utekať so všetkými dokumentmi na ďalší úrad, kde ho od vás chceli kvôli žiadosti, ktorú ste si podali. Aj takto ešte donedávna vyzeralo vybavovanie niektorých povolení. Dnes je však prvý deň, keď si úrady potrebné údaje z registrov zistia samy bez toho, aby ste museli zháňať výpisy. Začína sa tak v praxi napĺňať dlho spomínaný princíp jedenkrát a dosť.


1. Akých papierov sa podnikatelia zbavia?
Od septembra už nie je potrebné žiadať o výpisy zo živnostenského a z obchodného registra, ako ani z registra nehnuteľností. Táto zmena sa pozitívne dotkne predovšetkým podnikateľov, ktorí ich museli prikladať k rôznym úkonom, dokonca aj pri preberaní pošty za firmu, v ktorej sú konatelia. Taktiež boli potrebné pri určovaní kvót za odpad, pri zapojení sa do verejného obstarávania, priznaní živnosti či umiestnení prevádzky. Podľa odhadov Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu tak Slováci v roku 2017 strávili pri vybavovaní výpisov 620-tisíc hodín. Najväčší dopyt bol po výpisoch z listov vlastníctva, dokopy ich bolo vydaných takmer 350-tisíc, z obchodného registra 280-tisíc a z toho živnostenského 68-tisíc. Podľa prezidenta Združenia podnikateľov Jána Oravca je však toto opa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.