Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 12:07

Dôvodom preletu špeciálu s vietnamskou delegáciou nad Poľskom bola preprava Kaliňáka, tvrdí rezort diplomacie

  • Ministerstvo zahraničných vecí to uvádza v odpovediach na otázky Zahraničného výboru NR SR.
  • Prvú žiadosť o prelet doručilo Slovensko poľskej strane deň pred odletom. Uvádzalo sa v nej, že dôvodom preletu je preprava ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu.
  • Na druhý deň bola žiadosť zmenená a ako dôvod preletu bola uvedená preprava ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska.

Dôvodom žiadosti o prelet vládneho špeciálu s vietnamskou delegáciou cez územie Poľska bola "preprava ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska".

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR to uvádza v odpovediach na otázky Zahraničného výboru Národnej rady SR. Dokument médiám poskytol podpredseda výboru Martin Klus.

Zmena žiadosti

Prvú žiadosť o prelet doručilo Slovensko poľskej strane 25. júla 2017, deň pred odletom. Letecký útvar Ministerstva vnútra SR v nej uvádzal, že dôvodom preletu je "preprava ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu".

Na druhý deň útvar žiadosť zmenil a ako dôvod preletu uviedol "preprava ministra vnútra SR s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska".

"Žiadosť o prelet nemusí obsahovať menný zoznam všetkých členov delegácie, uvádza sa len hlavná VIP osoba," doplnil rezort diplomacie. Robert Kaliňák, ktorý bol v tom čase ministrom, uviedol, že na palube lietadla nebol.

Napäté vzťahy

Ministerstvo tiež potvrdilo, že pochybnosti o korektnosti informácií vietnamskej strany vniesli do slovensko-vietnamských vzťahov "vážne napätie".

Pripomenulo, že si dvakrát predvolalo vietnamského veľvyslanca na Slovensku na pohovor a jeho vysvetlenie vyhodnotilo ako neuspokojujúce.

Na konzultácie tiež povolalo povereného vedúceho slovenského zastupiteľstva v Hanoji a znížilo zastúpenie vo Vietname na úroveň chargé d'affaires.

"Slovenské ministerstvo zahraničia už viackrát deklarovalo, že je pripravené pristúpiť aj k ďalším opatreniam v súlade s medzinárodným právom a diplomatickými zvyklosťami, ak nedostane uspokojivé vysvetlenia, alebo ak sa preukáže, že vietnamská strana zneužila Slovensko. Toto stanovisko nemeníme," uviedol rezort.

Podľa Klusa je možné, že informáciami z odpovedí sa bude zahraničný výbor zaoberať na svojej najbližšej schôdzi v utorok 4. septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata