Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 00:00

Školám chýbajú knihy, učitelia aj internet

Problém s knihami nie je jediný, školy nemajú stovky učiteľov.

Školám chýbajú knihy, učitelia aj internet
Zdroj: HN/Pavol Funtál, Ilustračná snímka

Tento školský rok má byť pre zmeny v školstve kľúčový. Školy by mali pomaly pocítiť novinky z prijatého národného programu, trápia ich však problémy, ktoré vyskakujú každoročne. HN vám v bodoch prinášajú prehľad tých najvypuklejších.


1. Hľadajú stovky učiteľov
Mesiac pred začiatkom školského roka zverejnili riaditelia 613 inzerátov na pedagogické pozície. Situácia nie je o nič lepšia ani dnes. Školy svoje brány otvoria už v pondelok a aktuálnych inzerátov na portáli edujobs.sk je stále 550. „Na prvý stupeň sa na vypísanú pozíciu nikto neprihlásil,“ opisuje situáciu na základnej škole s materskou školou v Jablonove nad Turňou zástupkyňa riaditeľky Zuzana Rajcziová. Situácia v Jablonove nad Turňov dokresľuje situáciu v celej krajine, tento rok totiž školy hľadajú najmä učiteľov prvého stupňa. Nedostatok je však aj učiteľov cudzích jazykov či matematikárov. Školám to spôsobuje veľké problémy, riaditelia nevedia zostaviť rozvrh a rozdeliť úväzky medzi svojich pedagógov. Najhoršia situácia je v Bratislavskom kraji, kde školy stále hľadajú viac ako 350 pedagógov.


2. Žiaci bez milióna učebníc
Školy avizujú, že v septembri budú potrebovať 2,6 milión

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.