Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 12:32 Aktualizované dňa 30.08.2018 o 15:51

Opozícia postaví len jedného kandidáta na primátora Bratislavy. Finančné skupiny sa nepotešia, tvrdí Matovič

Rozhodnúť by sa malo v primárnych voľbách medzi súčasným starostom bratislavských Vajnôr Jánom Mrvom a kandidátkou na primátorku za mimoparlamentné KDH Caroline Líškovou.

Opozícia postaví len jedného kandidáta na primátora Bratislavy. Finančné skupiny sa nepotešia, tvrdí Matovič
Zdroj: TASR/AP

Kto bude jediným spoločným kandidátom opozície na primátora Bratislavy v novembrovým komunálnych voľbách by mal určiť až prieskum verejnej mienky.

Rozhodnúť by sa malo v primárnych voľbách medzi súčasným starostom bratislavských Vajnôr Jánom Mrvom, ktorému už v júni vyjadrili podporu opozičné OĽaNO, SaS, Sme rodina a kandidátkou na primátorku za mimoparlamentné KDH Caroline Líškovú. Dohodli sa na tom OĽaNO i KDH, rešpektujú to SaS aj Sme rodina.

Matovič: Finančné skupiny sa nepotešia

Takémuto rozhodnutiu sa podľa predsedu Obyčajných Igora Matoviča nepotešia finančné skupiny, ktoré si už podľa neho brúsia zuby so svojimi kandidátmi na primátora Bratislavy. „Ľudia nás nevolili preto, aby sme sa hrali každý na vlastnom piesočku a aby sme napĺňali vlastnú slobodu, ale aby sme zároveň so slobodou boli aj zodpovední. To, že nie sme len slobodní, ale aj zodpovední, by sme mali ukázať aj v našom hlavnom meste,“ uviedol Matovič a pokračoval:

Som veľmi rád, že sa nám podarilo spojiť celú demokratickú opozíciu. S KDH sme sa dohodli, že zorganizujeme primárne voľby, a ľudia si v prieskume agentúry Focus vyberú, ktorého z našich kandidátov demokratická opozícia podporí.“

Podľa Matoviča by obaja kandidáti, či už Ján Mrva alebo Caroline Líšková, boli dobrými primátormi Bratislavy. „Keby sme si to o Caroline Líškovej nemysleli, nešli by sme do takejto dohody. Akokoľvek ľudia v primárnych voľbách rozhodnú, vždy to bude dobrá voľba,“ dodal Igor Matovič.

Kým ešte v júni sa KDH a OĽaNO nevedeli zhodnúť a postavili si do volieb vlastných kandidátov, vo štvrtok sa situácia zmenila a vyhlásili, že demokratická opozícia bude mať len jedného kandidáta na primátora Bratislavy. "Dohodli sme sa s KDH, že zorganizujeme primárne voľby. Inak povedané, že ľudia si v prieskume agentúry Focus vyberú, buď Mrvu alebo Líškovú, a ten bude náš spoločný kandidát v komunálnych voľbách na primátora Bratislavy," povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

V prvom prieskume vyhral Nesrovnal

Predseda KDH Alojz Hlina spresnil, že na budúci týždeň prebehne moderovaná diskusia s Mrvom i Líškovou. Nasledovať bude prieskum, ktorého výsledky chcú prezentovať 10. septembra.

"Keby ten rozdiel nebol výrazný, tak sa spúšťajú trošku iné mechanizmy. Máme záujem vytvoriť systém, ktorý vygeneruje čo najspravodlivejšie kandidáta, ktorý bude relevantným kandidátom a ktorý voľby v Bratislave vyhrá," vyhlásil Hlina. V prieskume si podľa opozície budú môcť ľudia vybrať zo zhruba piatich kandidátov na primátora hlavného mesta, ktorí majú aj reálnu šancu sa ním aj stať. "V prípade, ak by bol výsledok našich kandidátov príliš tesný, tak môže ešte rozhodnúť komisia, ktorú si spoločne vytvoríme a môže byť aj iná voľba," podotkol Matovič.

Líšková a Mrva uviedli, že túto dohodu rešpektujú a ide im o spojenie síl. "Ak pán Mrva jednoznačne preukáže, že je lepší kandidát, tak z mojej strany má podporu a ja sa do jeho tímu pridám. Mojím plánom je potom kandidovať na mestskú poslankyňu," uviedla Líšková.

Mrva taktiež deklaruje, že bude rešpektovať výsledky prieskumu vernej mienky. V prípade víťazstva Líškovej sa zaradí do jej tímu. Hlina priznal, že táto dohoda nie je zadarmo. "Očakáva sa, že ten kto vyhrá primátora, toho druhého bude nominovať za viceprimátora," podotkol.

V prieskume agentúry Focus na prelome júna a júla, ktorý si objednal volebný tím kandidáta na bratislavského primátora Matúša Valla, viedol súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s 30,9 percentami. Mrva v tomto prieskume dosiahol 23,5 percenta a Líšková 4,8 percenta. Matovič na margo toho uviedol, že sa aj napriek doterajším prieskumom rozhodli pre primárne voľby. "Chceme ukázať, že naozaj nám ide o spájanie," skonštatoval.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.