Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 00:00

Pellegrini dal ministrom domácu úlohu. Zamestnať cudzincov

Ministerstvá majú dva týždne na to, aby zapracovali zmeny v zamestnávaní cudzincov. Prvé začnú platiť ešte tento rok.

Pellegrini dal ministrom domácu úlohu. Zamestnať cudzincov
Zdroj: TASR

Ak chce stavebná firma expandovať a prijať viac murárov či omietkarov, má problém. Tieto pozície totiž patria medzi desiatky ďalších, ktoré sú iba veľmi ťažko obsaditeľné. Do úvahy prichádza zamestnať ľudí z okolitých krajín, napríklad z Ukrajiny, kde ich je dostatok. Na to, aby sa tak stalo, však musí človek z krajiny mimo Európskej únie požiadať o pracovné povolenie a k žiadosti priložiť aj úradne preložený doklad o najvyššom vzdelaní s doložkou vyššieho overenia. A to aj na pozície ako spomínaný murár, omietkar či pomocná sila do kuchyne. Preklad a overenie pritom stoja nemalé peniaze a pre niektoré pozície tento doklad nemá žiadnu relevanciu. Táto povinnosť však bude po novom pre určité profesie odstránená. To, ako aj ďalšie opatrenia, ktoré uľahčia zamestnávanie cudzincov, prisľúbil premiér Peter Pellegrini v utorok. „Na Slovensku je momentálne situácia veľmi krízová. Chvalabohu sa nám podarilo znížiť aj počet dlhodobo nezamestnaných, to je dobrý signál, ale je to stále málo,“ vysvetlil dôvod stretnutia premiér.


Domáca úloha pre ministerstvá
Medzi konkrétne opatrenia, na ktorých sa dohodli, patrí odstránenie povinnosti predkladať doklad o dosiahnutom vzdelaní pre niektoré profesie, zníženie počtu potrebných dokumentov na získanie pracovného povolenia, častejšie aktualizovanie zoznamu nedostatkových profesií, ako aj predĺženie zaškoľovacej lehoty. „V najbližších dvoch týždňoch majú všetky štátne orgány, vrátane cudzineckej polície, ministerstva vnútra, zahraničia a práce pripraviť balík ďalších opatrení, ktoré nemusia mať vždy legislatívny charakter,“ dodal premiér.


Zapracovať musia aj konkrétne ministerstvá. Zamestnávatelia majú požiadavky, ktoré musia politici počúvať. Navrhujú napríklad, aby sa zaviedlo duálne vzdelávanie aj na vysokých školách. Od rezortu vnútra chcú znížiť počet požadovaných dokumentov a zmeniť prístup cudzineckej polície. Lajčákov úrad má zase pripraviť jednoduchší a rýchlejší spôsob, akým cudzinci žiadajú zahraničné konzuláty o pracovné povolenia. Prípadne chyby v žiadostiach by sa po novom mali dať rie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.