Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 00:00

Štát verzus firmy v obstarávaní internetu

Čo funguje pre súkromný sektor, nemusí fungovať pre štát. Dôkazom toho je aj centrálne obstarávanie internetu pre školy.

Štát verzus firmy v obstarávaní internetu
Zdroj: Pavol Funtál

Rezort školstva pred pár dňami potvrdil, že dostal pokutu za zlé obstarávanie internetu. To odborníci dlhodobo kritizujú, nepáči sa im, že sa nakupuje centrálne. Najnovší prieskum IT-asociácie však dokazuje, že aj väčšina firiem si internet obstaráva centrálne. Kde sú podstatné rozdiely? HN prinášajú otázky a odpovede k téme vyberania internetu do škôl.


1. Prečo dostalo ministerstvo školstva pokutu?
Až 790-tisíc eur musí zaplatiť rezort vzdelávania za to, že predĺžil zmluvu s dodávateľom internetu cez projekt Infovek 2. Podľa kontroly Úradu pre verejné obstarávanie totiž ministerstvo po skončení projektu len nemalo predlžovať zmluvu s dodávateľom, ale vypísať riadnu verejnú súťaž. „Je to v štádiu právoplatnosti,“ priznala ministerka Martina Lubyová s tým, že ministerstvo ešte skúma situáciu s právnikmi. Zmluvu v roku 2015 predlžoval exminister Juraj Draxler, keďže nebola však pripravená súťaž na internet pre školy cez nový projekt Edunet. „Dodnes pritom nevysvetlilo, aká naliehavejšia agenda mu v tom bránila,“ tvrdí vo svojom stanovisku Aliancia fair-play, ktorá na porušenie zákona upozornila.


2. Kde je problém centrálne vysúťaženého internetu pre školy?
Nový projekt Edunet, ktorý má do škôl priniesť internet na ďalšie roky, je už vysúťažený. Minister

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.