Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 15:53

Na Slovensku pribúda nových prípadov nakazených vírusom HIV

Výrazná väčšina HIV pozitívnych na Slovensku sú muži.

Na Slovensku pribúda nových prípadov nakazených vírusom HIV
Zdroj: Reuters

Slovensko sa v Európskej únii s ohľadom na počet obyvateľov radí ku krajinám s najnižším počtom nakazených vírusom HIV, v posledných rokoch však pacientov pribúda rýchlejšie ako v minulosti. Uviedol to úrad hlavného hygienika (ÚVZ). 

Ku koncu prvého tohtoročného polroka počet nakazených vírusom HIV dosiahol na päťmiliónovom Slovensku 1022 osôb, prvýkrát tak od začiatku monitorovania v roku 1985 prekročil hranicu 1000 ľudí.

Za obdobie od januára do konca júna pribudlo 52 nových prípadov. Ak by doterajší vývoj pokračoval aj v ďalších mesiacoch, tento rok by mohol zaznamenať historicky najvyšší počet nových prípadov HIV pozitívnych.

Doteraz najviac nakazených v jednom roku úrady zaznamenali v rokoch 2014 až 2016, a to 80 až 90 prípadov ročne.

Výrazná väčšina HIV pozitívnych na Slovensku sú muži, zhruba v dvoch tretinách prípadov sa nakazili pri homosexuálnom styku. Sedem desiatok nakazených doteraz zomrelo.

Vírus HIV napáda lymfocyty v krvi a v čreve, ktoré sú nevyhnutné pre imunitu. Podľa odborníkov včasným odhalením choroby a liečbou možno predísť rozvinutiu vírusu HIV na chorobu AIDS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.