Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 10:55 Aktualizované dňa 24.08.2018 o 12:46

Beblavý chce zásadnú zmenu vo vzťahu občana a štátu, navrhuje, aby mali ľudia právo urobiť chybu

Právo na chybu by sa malo týkať úradov, ktoré postupujú podľa správneho poriadku, Finančnej správy, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.

Návrh, ktorý zavádza právo občana urobiť chybu v úradnom styku, predstavil v piatok predseda mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý s tým, že podobné opatrenie presadil francúzsky prezident Emmanuel Macron a platí od 10. augusta.

Avizoval, že návrh v piatok predložia do parlamentu a predstavia ho demokratickým poslaneckým klubom.

Na návrhu pracovali štyri mesiace a konzultovali ho s legislatívcami. „Ak občan SR urobí v papierovačkách jednu chybu za päť rokov voči nejakému úradu, mal by mať právo na to, aby mu úrad nedal pokutu, ale dostal upozornenie a možnosť to napraviť. Ak to nenapraví, pokutu dostane. Nejde nám o amnestiu, ide nám o druhú šancu,“ vysvetlil.

Návrh pokladá za vrchol antibyrokratickej legislatívy. Príjem štátu z pokút odhadol na niekoľko desiatok miliónov eur.
Právo na chybu by sa malo týkať úradov, ktoré postupujú podľa správneho poriadku, Finančnej správy, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní, priblížil. Dodal, že úrad si má viesť príslušnú evidenciu o takýchto chybách.

Toto právo sa nemá týkať závažných previnení, alebo ak sú dotknuté práva inej osoby, konkrétne podania daňového priznania, registrácie firmy na DPH, pretože sú to vážne všeobecne známe povinnosti.

Tzv. papierovou chybou má byť nepredloženie dokumentu, nevyplnenie formulára či iné konanie edičného, registračného alebo oznamovacieho charakteru. Ako príklad uviedol Beblavý neohlásenie zabíjačky či neodovzdanie neplatného pasu.

Ďalšími chybami by mohli byť neohlásenie drobných stavebných úprav, nezaslanie mesačného prehľadu daňovému úradu, nesprávne vyplnenie pracovnej dochádzky a ďalšie.

Odborníčka na dane a podnikateľské prostredie strany Jaroslava Lukačovičová uviedla pre TASR, že vychádzali zo správneho poriadku, daňového poriadku, zákona o sociálnom poistení a zákona o zdravotnom poistení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.