Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Straty v SND sa rátajú na milióny

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková pre HN vyhlásila, že SND je na tom z ekonomickej stránky horšie, ako sa predpokladalo.

Prednedávnom ste odvolali riaditeľa SND Mariána Chudovského. Ako sa na tento krok pozeráte spätne s odstupom času? Neunáhlili ste sa?
Sú to rozhodnutia, ktoré sa nerobia zo dňa na deň a nerobia sa ani spôsobom, že sa človek zle vyspí a potom sa rozhodne. Išlo o momenty, ktoré som vnímala, odkedy SND predložilo verejný odpočet a v ňom, bolo to pár dní potom, ako som nastúpila do funkcie, bolo už evidentné, že tam nie je úplne všetko v poriadku. Išlo o finančné výsledky, o ktorých sa bolo potrebné porozprávať s pánom riaditeľom.

Diskutovali ste s ním o tom? Podľa jeho slov ste sa stretli kvôli problematike len raz a hneď na tomto stretnutí ste ho pripravili o funkciu.
Nie je to úplne tak, ako to pán generálny riaditeľ hovorí. Na základe týchto výsledkov som mu telefonovala a chcela som ho pozvať na stretnutie, kde by sme si povedali, či majú nejaký ozdravný plán. Realita však bola taká, že pán generálny riaditeľ mi do telefónu povedal, že má už iné stretnutie, a nestretli sme sa. Čakala som, že sa ohlási a príde s nejakým riešením. Niekoľkokrát sme sa stretli na divadelných premiérach a tam mi vždy povedal, že by sme si mali naplánovať stretnutie. Na to som mu odvetila, že áno, čakám, že sa stretneme.


Došla vám nakoniec trpezlivosť?
Nie, ja som pomerne trpezlivý človek a viem, že sú to vážne rozhodnutia. Ďalej sa to celé posunulo, keď SND prišlo s ukončením svojho polroka. Predtým evidovali stratu okolo 700-tisíc a vtedy som si povedala, veď v poriadku, SND nie je zárobkový podnik, poďme sa o tom porozprávať. K debate však nedošlo. K polroku tento záporný hospodársky výsledok bol už viac ako jeden milión eur a keďže neprichádzal ani ozdravný plán a ani záujem generálneho riaditeľa riešiť situáciu, tak po takmer mesačnej úvahe som dospela k tomuto kroku.


Prispela k vášmu rozhodnutiu aj kauza ohľadne kontaminovanej rašeliny, ktorá sa objavila na pódiu ako rekvizita?
Keď som sa začala touto témou zaoberať hlbšie, tak som bola prekvapená a zarazená a rozčúlená, ako je možné, že na pôdu SND, a teraz to myslím doslova, sa dostala kontaminovaná zemina, ktorá už vtedy, keď ju dávali na pódium, bola plesnivá a zhnitá. Dali sme si predložiť hygienický rozbor, ktorý ukázal, že sa v zemine nachádzali zdraviu škodlivé baktérie.


Ako sa riaditeľ postavil k tejto kauze?
Nijako. Stále to obhajoval, no momentálna realita je taká, že ľudia majú zdravotné problémy.


Neobjasnil, odkiaľ sa tam objavila?
Myslím si, že to ani veľmi neskúmali, pretože všetky zmluvy boli podpísané s dovozcom v angličtine a vo flámčine a pokiaľ viem, tak pán generálny riaditeľ neovláda ani jeden z týchto jazykov. Momentálne máme na stole informácie, že ľudia trpia v dôsledku kontaktu s kontaminovanou zeminou.


Sú hospitalizovaní?
Liečia sa. Majú najmä respiračné problémy a trpia nimi aj zamestnanci, napríklad aj hráči v orchestri, ale aj samotní diváci. Momentálne je však situácia taká, že nikto zo zamestnancov s tým nechce ísť na bubon. Ja ako ministerka mám informácie a niekoľkostranový list, kde ma upozornili, že sa snažili túto situáciu riešiť už pred pár mesiacmi, no mám pocit, že k môjmu predchodcovi sa to ani nedostalo.


SND zatiaľ šéfuje dočasný riaditeľ Vladimír Antala. Kedy sa bude voliť nový?
Do pol roka urobíme výberové konanie na nového riaditeľa. Výberom budú poverení odborníci. Vladimír Antala má na starosti konsolidovať najmä finančnú situáciu.


Môže sa o post riaditeľa uchádzať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.